Máte pocit, že kontejnerové stavby jsou záležitost jen zahraničních architektů? Tak to mi dovolte, abych vás vyvedla z omylu. Tyto dva kontejnerové domy navrhl rodilý Čech Petr Stolín a umístěny jsou v malé osadě Jizerka, na Liberecku.

Příběh těchto domků se začíná psát v roce 2011, kdy Japonsko zasáhla ničivá tsunami. Tehdy byla velká poptávka po rychlém, efektivním a levném bydlení – a pan Stolín se rozhodl vytvořit svou verzi. Navržené dva domy zrealizoval, a aby si byl jistý, že vše funguje, sám je zkusil obývat. K jejich využití v Japonsku nakonec nedošlo, ale pro Petra Stolína už zůstaly domovem.

Kvůli původně zamýšlenému asijskému státu byl zvolen „zen design“. Tedy jednoduchost, nenásilnost, harmonie a klid. Což koneckonců ocení i každý Evropan!
Na těchto dvou Zen Domcích se nekonají žádné velké příkrasy; jen využitý přepravní kontejner, dřevěné prvky a velká skleněná okna.

Interiér září čistotou a ryzím minimalismem; celo bílé stěny, šedé podlahy s nenápadným vzorkem, jednoduché, moderní vybavení. Co víc si přát?

Autor myslel také na odpočinek, který je v zenu velmi důležitý. Dva kontejnerové domy spojil úzkým dřevěným chodníčkem a také sem vměstnal čtvercový trávník. V horkých letních dnech dobře poslouží napjaté bílé plachty, chránící před slunečním svitem.

Tak jak se vám líbí české uchopení trendu kontejnerových domů a kontejnerových staveb obecně?

Fotogalerie:

3
Dům z kontejnerů u protinožců Pestrobarevné kontejnery jako obchodní zóna