Kontejnerové rodinné domy

Kontejnerový dům je dům jako každý jiný, jen je k jeho hrubé stavbě použitý přepravní kontejner, zpravidla hned několik. To znamená, že se architekt či majitel domu nebáli a sáhli po netradičním stavebním materiálu.

U kontejnerové architektury se často bloky vrství na sebe, čímž se přirozeně vytvoří více pater. Z toho vyplývá nejznámější devíza kontejnerových staveb, stabilita. Není třeba se bát v tomto směru popustit uzdu fantazii, kontejnery běžně cestují plně naloženy až v devíti na sobě, takže několik pater rodinného domu není problém.

K realizaci kontejnerového domu lze použít i kombinace různých typů kontejnerů, nebo kontejnery různě zkracovat či prodlužovat dle libosti a fantazie architekta nebo klienta.

S využitím možností různého vzájemného odsunutí a pootočení dosáhneme nekonečného množství kombinací. Tím se snadno splní představa o vysněném bydlení každého majitele, dům bude přesně podle jeho představ, ne-li ještě lepší! Kontejnerová stavby mají také spoustu výhod oproti konvenčním technologiím stavby domu, ale mají také své nevýhody, které konvenční technologie nemají nebo je spolu sdílí.

————————-  Výhody kontejnerových domů  ——————————

Ekologické hledisko

V drtivé většině používáme již použité kontejnery. Využitím kontejneru ke stavbě domu šetříte přírodní zdroje, dáváte nevyužitému kontejneru nový smysl a zamezíte nadvýrobě nového stavebního materiálu.

Cena domu

Jednou použitý kontejner dle opotřebení a typu stojí od 50 do 75 tis. Při použití např. 3 kontejnerů máte hrubou stavbu kontejnerového domu v řádu stovek tisíc.

Rychlost realizace

Při stavbě domu z kontejnerů lze realizovat celý projekt od zahájení prací po nastěhování v řádu několika měsíců (6 – 8 týdnů).

Svoboda bydlení

Nebuďte otrokem své hypotéky. Navíc je i na tuto finanční službu stále těžší dosáhnout. Kontejnerový dům může být vaším řešením, jak bydlet lépe, jednoduše a svobodně bez otrocké hypotéky.

————————-Jak si pořídit vlastní kontejnerový dům——————————

Lidé zvažují kontejnerový dům z mnoha důvodů, často kvůli úspoře nebo snaze trošku obejít nebo aspoň ohnout naši legislativu (a občas se není čemu divit). Jiní se s bydlením v kontejneru setkali na západě nebo ve Skandinávii, kde je tento trend velmi rozšířený, a jednoduše se zamilovali. Teď si chtějí  kontejnerový dům vzít s sebou do Čech.
V neposlední řadě jsou tu prostě nadšenci, kteří propadli rychlosti a osobitosti designu kontejnerového bydlení. Vezmeme-li v potaz nezanedbatelné ekologické hledisko, to prostě jaksi vše do sebe zapadá, ale co teď?
V první řadě je dobré mít pozemek. Pokud jste se prokousali tímto bodem, máte téměř vše. Teď už stačí jen dostat svou vizi vysněného domu na papír nebo nám pošlete do mailu vše, co od svého perfektního kontejnerového domu očekáváte. Klidně nám pomocí konfigurátoru pošlete skicu, náčrtek nebo realizaci, která vás zaujala či inspirovala. Čím dál častěji posíláte své výtvory ve Sketupu (jednoduchý 3D software), je skvělé vidět, že o svém projektu přemýšlíte a vizualizujete ho. V této fázi se Vás už rádi ujmeme a po jednoduché hmotové studii, se kterou si můžete „oťukat“ vašeho úředního šimla na stavebním úřadě (od ledna 2018 došlo k novelizaci stavebního zákona) se můžeme společně pustit do projektu který vám rádi vytvoříme. Po vyřešení všech papírových nezbytností se vrhneme do díla a společně vytvoříme Váš domov.

Kontejnerový dům z jednoho přepravního kontejneru

 Kontejnerový dům z jednoho kontejneru ať už z dvacetistopého ( 6m ), nebo z čtyřicítky ( 12m ) považujeme spíše za chatu a najdete o takových domech více v sekci kontejnerové chaty. Dům z jednoho kontejneru taká považovat za kontejnerový byt a poskládáte-li více takových bytů dohromady máte najednou ubytovnu, hotel nebo studentskou kolej.  Dům z jednoho kontejneru se nejčastěji umisťuje na patky a je to přesně ten způsob kde se snažíme vyhnout úřednímu šimlu.

Kontejnerový dům z dvou přepravních kontejnerů

Dům ze dvou kontejnerů už je plnohodnotný reprezentant této kategorie. Ono se může zdát že z dvou kontejnerů toho nevymyslíme ale opak je pravdou. Nesmíte zapomínat na možnost kontejnery od sebe různě odsunout v obou směrech. takovým odsunutím se jednak zvětší celková plocha domu třeba až na 90m2, a otevře se vám spousta možností na různé světlíky, chodby a vůbec se vám rozšíří pestrost možností, jako např v tomto úžasném domě, nebo v naší realizaci.

Kontejnerový dům ze tří kontejnerů

 Tři kontejnery už dávají solidní možnost kontejnery kupit na sebe do patra, né že by toto nešlo u dvou, ale teprve třetí kontejner poskytuje více možností. Při rafinovaném pootočení a odsunutí se dá ze tří kontejnerů nejen docílit obytné plochy přes 100m2, ale otevírá se i možnost využití střechy spodních kontejnerů jako terasy a nebo pod převisem vrchního kontejneru umísti třeba parkovací plochu pro vašeho čtyřkového miláčka nebo využít stínění na zahradní terasu. Ze tří kontejnrů je i jeden z nejpoptávanějších kontejnerových domů.

Kontejnerové domy ze čtyř kontejnerů

Pokud jste opravdu opravdový labužníci tak 4 kontejnery je ten správný počet. Pomocí čtyř kontejnerů jejich odsazením, posunutím a vrstvením na sebe už můžete opravdu prakticky cokoliv. Se čtyřmi kontejneru i bez odsunutí získáváte krásných 120m2 a po odsunutí můžete počítat klidně se 150m2 využitelné zastavěné plochy. Často po nás poptáváte toto provedení kontejnerového domu.

————————-  Ukázky kontejnerových domů ze světa  ——————————

Kontejnerové rodinné domy ze světa