Typy kontejnerových staveb

Nejsem si jistý jestli vůbec existuje oficiální rozdělení typů domů a staveb, které se dají z lodních kontejnerů vytvořit, ale pro naše účely bych rád aspoň základní dělení interně zavedl.

První velkou a pro nás nejzajímavější skupinou jsou Kontejnerové domy. To znamená, že architekt či majitel domu se nebál a použil hned několik kontejnerů, aby dosáhl dostatečné plochy a aby se celému objektu s klidným svědomím dalo říkat rodinný dům. U takových domů se často kontejnery vrství na sebe,pro přirozené vytvoření více pater. Lodní kontejnery jsou navrženy pro vrstvení až devíti plně naložených kontejnerů na sebe. Takže se není třeba bát v tomto směru popustit uzdu fantazii. K realizaci kontejnerového domu je často použita i kombinace různých typů kontejnerů. A v kombinaci s různými vzájemnými odsunutím a pootočeními lze dosáhnout nekonečného množství kombinací a tím splnit sen každého majitele takového domu přesně dle jeho představ, ne-li ještě lepe!

Druhou velmi rozšířenou skupinou jsou kontejnerové domy, realizované pouze z jediného kontejneru, nejčastěji 20´ nebo 40´high cube. Nejsem si jistý, jak je nazvat někdy jsou pojaty jako letní sídlo, jako sezónní obydlí, my bychom řekli chata, nebo zahradní domek či domek pro hosty.

Další obrovskou skupinou jsou kontejnery ke komerčním účelům jako stánky s rychlým občerstvením, café bary, info stánky, show roomy na výstavištích a hlavně ubytovací buňky pro dělníky na stavbách. Lze sem zařadit i větší realizace jako restaurace nebo kavárny realizované z více kontejnerů. Zpravidla ale největší zastoupení mají právě zmíněné fastfoody a tzv. unimo buňky, realizované rafinovanou přestavbou jediného kontejneru a to hlavně z toho důvodu, aby byl celý kontejner mobilní a bylo ho tedy možno sezóně přemisťovat dle potřeby nebo místa konání akce, kde je dostatečný počet potenciálních klientů.

V neposlední řadě se po celém světě hodně rozšířily kontejnerové kancelářské prostory. Jedná se často o vícepatrové jednoduché budovy, sloužící jako sídlo firmy či kanceláře, protože k těmto účelům se kontejnery prostě skvěle hodí. Navíc u kancelářských prostor, kde se předpokládá pohyb osob jen v omezené hodiny, není kladen tak velký důraz na izolaci a jiné komfort zvyšující systémy.

Poslední dobou se celkem rychle rozvíjí využití kontejnerů. Ve světe rostou větší a větší realizace, staví se kontejnerové bytové či apartmánové domy, motely a hotely. A to je využití lodních kontejnerů, které i nás extrémně zajímá.

Jako poslední zmíním specifické využití kontejnerů a to kontejnerové bazény. Když se zamyslíte, tak lodní kontejner je vlastně obrovský krychlový bazén. Stačí jen otevřít kontejner z vrchu a upravit jej tak, aby byl vodotěsný a máte vyhráno.