Jemné linie, svěží design a přepravní kontejnery. Tak by se dala shrnout dnešní realizace. Zvědaví? Výborně, pojďte se s námi podívat blíže.

Kontejnerový projekt se nachází na Costa Rice a vzešel z tvorby společností Re Arquitectura a DAO. Tvůrci dostali za úkol vytvořit nenáročné bydlení pro dospělé syny zadavatelů. Menší obytná jednotka tak stojí přímo na rodinném pozemku. Zapojením tří recyklovaných přepravních kontejnerů ekologický aspekt ještě zdaleka nekončí. Tvůrci sáhli po místních materiálech a vše využívali na plno. Co nebylo možné spotřebovat na exteriér a vyhodilo by se jako „odpad“, přeměnili designéři na moderní kusy nábytku.

Vstupte dovnitř a přesvědčte se na vlastní oči. Surový šedý beton na podlaze působí nenápadně, moc pozornosti nestrhnou ani bílé stěny s typickým vzorkem zvlněné oceli. I když sáhli designéři například po žlutém odstínu na jedné ze stěn, převládá spíše strohý minimalistický styl. Zjemňuje ho až světlé dřevo, použité na některých plochách. Celý interiér zalévají sluneční paprsky, pokud by se to však nájemníku znelíbilo, může využít promyšleného systému odclonění. Zabrání přebytečnému teplu či světlu, aby vnikalo do domu, ale zároveň vytvoří zajímavou polo krytou terasu uvnitř obytného celku.

Technická stránka domu opravdu nezaostává za tou estetickou. Tvůrci se pyšní faktem, že dům nepotřebuje klimatizaci díky využití přírodních podmínek a přirozeného systému proudění vzduchu. Jak že je to možné? Tak za prvé, samotná kontejnerová stavba stojí tak, aby využívali převládajícího větru. Zasklené plochy domu měli svou polohu předem určenou tak, aby podpořily křížové větrání domem. V neposlední řadě, na kontejnerech najdete zvenčí izolační lak, který také napomáhá zabránit vstupu tepla do interiéru.
Bavíme-li se o využívání maxima z obnovitelných zdrojů, zmíním i tepelné čerpadlo umístěné na střeše, fungující na solární energii. Nenápadné ale perfektně funkční.

Jak se Vám dnešní kontejnerový dům líbil? Myslím, že na své si přišli jak milovníci ekologicky udržitelné architektury, tak vyznavači moderního stylu. Souhlasíte?
Váš vlastní kontejnerový dům Vám podle navolených parametrů naceníme zdarma zde.

Fotogalerie:

3
Letní kontejnerový dům Kontejnerový byt snů