Studenti z Technické a vědecké univerzity v Missouri se rozhodli zrekonstruovat tři odstavené přepravní kontejnery a vytvořit z nich rodinný dům, aby dokázali, že i energeticky nenáročné domy mohou být cenově dostupné. Dům nazvaný The Nest byl inspirován tvarem ptačího hnízda a jsou v něm využity recyklované materiály, ale i ekologické systémy, jako je opětovné využití toxicky nezávadné vody, efektivní osvětlení, hydroponické zahrady a solární panely, které poskytují dostatek energie pro napájení domu a dokonce i pro elektromobil. Projekt byl navržen pro letošní ročník projektu Solar Decathlon, která vyzývá studenty navrhovat a stavět domy poháněné sluneční energií.

Kontejnerový dům byl navržen pro ubytování rozrůstající se rodiny. Nabízí soukromé i společné prostory, které lze snadno rozšířit přidáním dalších kontejnerů na již stávajících. Recyklované materiály byly použity v celém domě, venkovní obložení z rekultivovaných přepravních palet, koberce vyráběné z recyklovaných rybářských sítí a v izolaci využitý bavlny.

Pole 24 fotovoltaických panelů dodává dostatek energie domu i elektrickému vozidlu, přičemž každý panel obsahuje mikro-měnič, který transformuje stejnosměrný proud na střídavý proud bez nutnosti centralizovaného střídače. Automatizované ovládání oken je napojeno na systém HVAC a pomáhá tak udržovat optimální vnitřní teplotu. Osvětlení je rovněž automatizováno, aby se ušetřila energie. Funguje na principu zjištění, kdy je dům prázdný, a následném zhasnutí. Obyvatelé mohou využívat tři hydroponické zahrady k produkci čerstvé zeleniny a bylinek. Díky systému opětovného vrácení již použité vody, může být tato nezávadná voda poskytnuta k zavlažování zahrady, čímž dům snižuje svou celkovou spotřebu vody až o 25 procent.

Fotogalerie:

1
Kontejnerové vesnice Dům z kontejnerů poháněný sluncem