Zatímco se v Indii slaví festival Hólí, my vám povíme něco o indické kontejnerové architektuře. Firma jménem Studio Wood se zde zhostila nelehkého ale velmi zajímavého úkolu. Vytvořit dočasný obytný prostor a to na střeše už stojícího bytového domu.

Požadavek na nově vznikající kontejnerový střešní domek byl zcela logický; co nejlehčí konstrukce, aby střecha spodního domu nebyla příliš zatížena.

Jak už ale jistě víte, chtít kontejnerový domek v žádném případě neznamená slevit ze svých požadavků! Noví majitelé, pár mladých podnikatelů, si přáli mít víceúčelový prostor, což znamená dostatek pracovního místa na den a zároveň místo pro zábavu, když práce skončí. A to se také povedlo.

Jejich nové střešní bydlení se neskládá jen z kontejnerového domku. Vytvořen byl také otevřený venkovní prostor a něco jako veranda, na kterou se dostanete přes třídílné balkonové dveře. Tyto prostory si mladí vybavili podle svého vkusu; interiéru vládne moderní, industriální vzhled, který zjemňují prvky dřeva a roztomilé doplňky.

Venkovní prostor mi připomíná alternativní zahrádku. Nechybí tu totiž ani zeleň, díky neobvyklé „stěně“, vyskládané z bílých květináčů s rostlinkami. Ve dne produkují kyslík a v noci působivou podívanou, neboť jsou zajímavě podsvícené. Pro chvíle odpočinku je zařízena dřevěná houpačka, kterou ocení malí a velcí.

Z využitých materiálů převládá ocel, v podobě vysloužilého přepravního kontejneru a také jako obvodový plášť budovy. Dále pak kovové nosníky, tvořící kostru konstrukce. Celý kontejnerový domeček je mírně zvýšen, aby se lépe vypořádal s dešťovou vodou. Taktéž architekti využili světlíků, aby zajistili dostatek přirozeného světla a větrání.

Co si myslíte vy, ojedinělá kontejnerová stavba nebo budoucnost architektury?

Fotogalerie:

Pestrobarevné kontejnery jako obchodní zóna Vyhlídková věž z kontejnerů