Solární střecha

Sluneční energie je všude kolem nás a jakékoliv palivo je jen jiná forma této energie, ač třeba koncentrovanější. Solární energii považujeme za budoucnost, a proto i naše kontejnerové domy ji budou hojně využívat.
Největší vizionář naší doby je, bez diskuze, Elon Musk, bedlivě sledujeme vývoj jeho revolučních solárních tašek. Princip fungování fotovoltaické střechy SolarCity je geniálně jednoduchý. Střešní taška se skládá z více vrstev – spodní tvoří samotný fotovoltaický panel, který SolarCity vyrábí a vyvíjí spolu s Panasonicem.

Funkční ale také estetické

Svrchní vrstvu tvoří speciální odolné sklo, které je buď hladké, anebo může být hydrograficky potištěné, kdy pak každá jedna taška vypadá originálně. Z „ryze technického“ produktu rázem může být i něco estetického.

Klíčovým „fíglem“ proč se podařilo vytvořit fotovoltaickou střešní tašku, která na první pohled vypadá jako úplně běžná střešní krytina, je použití skla, které není pod určitými úhly – zejména při pohledu z ulice – průhledné, ale při kolmém pohledu (tj. od Slunce) je plně propustné.

Mezi sklem a fotovoltaickým panelem patrně bude i tenká vrstva vzduchu, protože Elon Musk hovořil o lepších termoizolačních vlastnostech než u klasické krytiny a protože fotovoltaický panel potřebuje pro svoji optimální funkci mít možnost se ochladit. Jediným otazníkem, který Musk neprozradil, je elektrické zapojení jednotlivých tašek.

Lepší než klasická střecha

Cílem bylo vybudovat solární střechu, která bude vypadat lépe než normální střecha, vydrží déle než normální střecha a bude mít lepší termoizolační vlastnosti než střecha, a přitom bude levnější než střešní krytina + cena za elektřinu, kterou solární střecha vyrobí,“ shrnul Musk vlastnosti solární střechy od SolarCity. Fyzickou odolnost demonstroval i na srovnávacím videu s kettlebellem.

Zatímco klasické střešní krytiny využívané v USA byly po pádu kettlebellu napadrť, solární střecha zůstala jen s klasickým „pavoukem“ na svrchní vrstvě. Je tedy docela možné, že sklo je potaženo nějakou fólií, podobně jako bezpečnostní skla u oken, anebo že se dokonce jedná o nějakou obdobu Gorilla Glass 4, neboli skla se speciálním složením.

Solární střechu zkombinujte s Powerwall 2 či Powerpackem 2

Nedílnou součástí uvedení solární střechy od SolarCity bylo představení i dvou nových produktů Tesly. Konkrétně Tesla Powerwall a Tesla Powerpack nové generace s dvojnásobnými kapacitami i výkony. Powerwall 2 získal kapacitu 14 kWh kapacita a jmenovitý výkon 7 kW. To znamená, že nově zvládne třeba i troubu, rychlovarnou konvici nebo ledničku.

Muskův odhad je, že Powerwall 2 by měl běžný americký dům udržet v chodu 24 hodin. V kombinaci se solární střechou by tak spořivější domácnosti mohly začít být nezávislé na rozvodné síti. Jeho cena činí 5 500 USD.

Pro firemní použití byl představen Powerpack 2. Ten má kapacitu 210 kWh, jmenovitý výkon 50 kW a je připraven ke škálování, tj. snadno se spojuje do větších celků s vyšší kapacitou či výstupním výkonem. Kupříkladu vůbec největší instalace Powerpacků v jihokalifornském Edisonu má celkovou kapacitu 80 MWh.

Představení celé technologie můžete shlédnout na videu níže.

Zdroj: www.teslafan.cz/clanky/jak-funguje-fotovoltaicka-strecha