Vysoké školy opět přišly s něčím novým. Tentokrát to je projekt nazvaný STILE (anglická zkratka: udržitelné technologie zapojeny do výukových praxí) a stvořily ho americké univerzity West Virginia University a University of Roma Tor Vergata, pro soutěž Solar Decathlon.

(Solar Decathlon je projekt, vyzývající vysokoškoláky ke změně životních dogmat, jako je tradiční bydlení. Studenti se zaměřují na konstrukce a stavby ekologických domů. Odměnou je pro ně finanční ohodnocení.)

Dům, který zmiňované školy společně vytvořily, v sobě spojuje prvky římské a apalačské kultury, jako je třeba tuhý pravoúhlý rám a zakřivený oblouk. Ten je využit jako podpora solárních panelů a zároveň pro stínění na venkovní terase. Montovaná konstrukce ve tvaru obdélníku má v sobě hlavní obytné prostory, je vyrobena z rozložených ocelových přepravních kontejnerů a umístěna na zvedáky.
Dům projektu STILE se skládá z jedné ložnice, koupelny, technické místnosti, velkého obývacího pokoje, orientovaného na jih, kuchyně a rozsáhlé jídelny, která zabírá polovinu budovy a otevírá se ven na vnější palubu přes posuvné skleněné dveře.

Zařízení bytu ekologické na maximum
Nízkou spotřebu energie zajišťuje solární komín, využívající změn teploty vzduchu a hustoty ke chlazení domu. Pečlivě umístěné okno také využívá pasivní solární energii. Fotovoltaická instalace má výkon 36 kW a pokryje všechny potřeby elektrické energie včetně LED osvětlení. Plně integrovaná automatizace a monitorovací systém zobrazuje obyvatelům v reálném čase informace o použití energie a učí je, jak zlepšit své úspory energie.

Fotogalerie:

2
Kontejnerový dům, který se podřídil stromu Irská kontejnerová premiéra