Jedním z dogmat, které se snažíme rozbít je, že lidé si při slovním spojení přepravní kontejner představí studenou ocelovou krabici. Ani ve snu by je nenapadlo, že se může jednat o skvělé místo k bydlení. Ale tento mylný pocit naštěstí neměly dámy z organizace „Atira Women’s Resource Society„.

Local Input~ Corrected caption: project is located on Alexander Street VANCOUVER, B.C. : AUGUST 01, 2013 - Atira Women's Resource Society opened their recycled shipping container social housing project, August 1st, on Vancouver's Alexpander street. The 12 units are Canada's first homes from shipping containers. (Ward Perrin/PNG) (Please see story by Bruce Constantineau/Vancouver Sun) 00022893A [PNG Merlin Archive] ORG XMIT: POS2013080117322157
Tato organizace přišla s řešením problémů pro sociální bydlení ve Vancouveru. Sdružily recyklované lodní kontejnery do bytového domu, kde jsou jednotlivé byty speciálně navrženy pro lidi s nízkými příjmy. Opravdovou výzvou bylo realizovat celý projekt hospodárně a efektivně ve stejnou dobu! Přepravní kontejnery jsou k tomuto jako stvořené. Toto je cesta jak vytvořit nové domovy, nové životy, naděje a příběhy pro lidi, kteří to potřebují ze všech nejvíce.

recyklovany-lodni-kontejner-na-dum-10

Na realizaci tohoto domu bylo použito 12 přepravních kontejnerů, celý bytový dům je navržen prakticky jako dvě samostatné budovy, každá z nich má tři podlaží. Jeden kontejner má kolem 27 metrů čtverečních, a zahrnuje obývací pokoj nebo ložnici, kuchyňku, koupelnu a prádelnu. Co jiného byste mohli potřebovat?

recyklovany-lodni-kontejner-na-dum-9

Tyto apartmány mohou posloužit jako sebereflexe nám všem: není důležité jaké množství prostoru máme, ale to skutečně důležité je, jak dobře se nám ho daří využívat. Kontejnery jsou velmi dobře izolovány sprejovanou pěnou a na vnitřní straně byly použity sádrokartonové desky. Velká okna vytvořena za účelem poskytnutí přirozeného světla během dne.

recyklovany-lodni-kontejner-na-dum-1

Musím se přiznat, že tyto byty mají zvláštní kouzlo a krásný pocit pravého domova. Rozhodně bych si uměl představit bydlet v takovém bytě. Nezapomínejme, že budovy z přepravních kontejnerů jsou ekonomické a šetrné k životnímu prostředí! A především je nutno zmínit, že každý z 12 kontejnerových bytů stál 82,500 $, zatímco podobný projekt z betonu dosahuje v USA výše 220.000 $ Tedy téměř třetinové náklady!

Fotogalerie:

2
Mistrovské dílo Adama Kalkina Kontejnerová chata v lesích - LOKI Homes