Na co kontejnerový dům uložit?

Řešení uložení kontejnerů na pozemku není určitě první starost v procesu realizace vašeho kontejnerového domu. Musí ji předcházet minimálně dvě činnosti první a bohužel také nejdůležitější je financování celé stavby. Ačkoliv kontejnerové domy umí být levnější než ostatní typy výstavby pořád nejsou zadarmo a spousta našich bankovních ústavů jsou zkutečnými dinosaury a není to úplně snadné. Tomuto tématu se po věnujeme hned příště, zatím jen takový spoiler, že hypotéku na kontejnerový dům umí určitě Raiffeisen bank, Česká spořitelna a KB.

Druhá starost je potyčka s úředním šimlem (také téma na samostatný článek) Zkusme si ale chvíli představit že jste oba tyto kroky přeskočili a máte již i projekt a nezbývá než kopnout do země.

Volba jak upevníte kontejner k zemi je poměrně široká a zároveň ne úplně jednoduchá. Jednin z hledisek může být i úředník, který vám prostě dovolí jen určitý způsob dle vaší lokality a nebo tím určujícím hlediskem bude technické řešení které si prostě bude vyžadovat to nebo ono řešení. Další faktory které určují jaký způsob upevnění použijete jsou : legislativa, složení podloží, sklon pozemku, hloubka spodní vody, klimatické podmínky, počet podlaží domu, design domu a další. Pojďme si pojit tedy jaké jsou možnosti. Budu vám je popisovat postupně podle ceny a technické náročnosti.

Volně ložené patky

Toto je řešení pro malé kontejnerové domy nebo chaty nebo pro mobilní řešení. Nedochází k žádnému zásahu do terénu snad jen některou patku musíte trochu zakopat kvůli výšce jinou zase podsypat ale po přesunu chaty nebo domu prostě volně ložené patky rozbíráte a je to. Výhodou je velká rychlost. Nevýhoda je že se nehodí pro větší realizace a hlavně už i na mírný svah je nelze použít. Jsou tedy vhodné na perfektní rovinu. Volně ložené patky jsou použity například na založení terasy u této realizace.
Můžete vidět na tomto videu ( 4:40 ):

Zemní vruty.

Ano hlavně v mírnějším klima je naprosto běžné že si lidé umisťují kontejnerový dům na vrtané ocelové vruty. Jejich velkou výhodou je jejich rychlost instalace. nevýhodou je jejich cena jednak nejosu vruty uplně levná záležitosdt a jednak jich nakonec použijete víc než jste plánovali abyste měli pocit že jste to neošidili tak stejně použijete nakonec víc vrutů než je potřeba (pro klid duše) a celá realizace se o to prodraží. Největší výhodou kterou asi teď neoceníte je možnost vruty nakonec odstranit a pozemek je tak prakticky netknutý předchozím užíváním. Toto je vhodné u realizací kde předpokládáte přesun kontejnerového domku nebo chaty na jiný pozemek. Lze takto i snadno obejít úředníka. Protože dům na vrutech neni brán jako nemovitost a neni nutné stavební povolení, stačí ohláška. Na druhou stranu pokud není kontejnerový dům nebo chata trvale spojen s podložím nebude se na to dívat moc nadšeně vaše banka pokud byste zvažovali hypotéku.

Betonové patky

Mnohem příznivější variantou z hlediska ceny než zemní vruty jsou betonové patky. V našem případě jsme ale narazili na jeden zásadní problém. Vzhledem k plánované zelené střeše bude stavba výrazně těžší, než při použití pálené tašky nebo plechové střechy. Zelená střecha váží cca 2x více než pálená taška (350kg/m2), což se musí odrazit i na mohutnosti základové konstrukce. Betonové patky navíc mají jednu nevýhodu – musíte použít pro jejich stavbu pouze čistý beton, tedy žádné kameny, které výrazně snižují náklady na realizaci. Na druhou stranu je nutné patky vyztužit ocelovou armaturou uvnitř to jsou další náklady na víc, jak na práci tak na materiál. Betonová patka pod kontejner nemusí být zpravidla tak hluboko jako patka pod například dřevostavbu, ale stejně je dobré se dostat min do zámrzné hloubky a paktu ve spodní části nechat „roztéct“ do prostoru.

Betonové základové pásy a plovoucí deska

(Kontejnrové stavby mají své specifika dané vlastní konstrukcí kontejneru samotného a jedním znich je ž ekontejneru jsou navrzeny tak aby ensli největší zátěž v rozích nikoli celou plochou

 

Related Works