Kontejnerová chata v našem provedení

Mezi prvními klienty, kteří se nám ozvali hned po spuštění webovek, byl pán z Brna. Slovo dalo slovo a za pár dnů už jsme společně stáli na pozemku poblíž Zlína.

Klient tu zakoupil starou ztrouchnivělou chatku, přičemž stavební povolení bylo dostatečné k tomu, aby tu mohlo vyrůst něco nového a navíc bez dlouhých, byrokratických záležitostí s úřady.

Mohl začít velmi rychlý proces návrhů kompozice chaty, rozvržení interiéru a hlavně jsme se mohli pustit do bourání. Jako je tomu v přírodě, aby se mohlo něco nového krásného narodit, musí něco starého zemřít. Takže jsme nechali promluvit naše kladiva a během jediného dne chatu srovnali se zemí.

První komplikace přišla brzo, ten, kdo stavěl původní chatičku, neodvedl moc dobrou práci, na celé délce chaty ujela zemina svahu o celých 60 cm. Na délku chaty o rozměru 12 m je to dost velké číslo, takže jsme ještě před samotnou betonovou deskou museli srovnat podloží chaty do roviny a vytvořit podpůrné pásy z jižní strany.

Na srovnání celé plochy jsme po obvodu založili opěrnou zídku ze „ztraceného bednění“ a do vzniklého prostoru navozili desítky metráků suti a kamení z nedaleké stavby. (Ona stavba byla bohužel pod prudkým kopcem, takže co si budeme povídat, v horkém létě při 35 C  byla taková práce opravdu očistec.)

Souběžně s přípravami na stavební parcele probíhala pro nás mnohem zábavnější práce na vlastních kontejnerech. Jeden z kontejnerů bude mít zelenou střechu, proto bylo potřeba u něj vyztužit strop. U obou kontejnerů jsme vyřezali potřebné otvory na okna a dveře a ty také patřičně vyztužili. Protože bude chata izolovaná z venku navařili jsme na kontejnery i nosné prvky na střešní latě.

Fotografie z přestavby kontejneru na chatu:

Chata je koncipována ze dvou použitých 40 stopých kontejnerů : 40´ HC. Zkratka HC znamená Hight Cube tedy v překladu vysoká kostka. V praxi to značí, že výška těchto kontejnerů je 2,89 cm oproti 2,56 cm.
Kontejnery jsou od sebe v prostoru odsunuty oběma směry jak podélně tak příčně. Příčným odsunutím vnikne prostor pro chodbu  a zároveň umožní umístit mezi zelenou a šikmou střechu světlíky pro prosvětlení celého interiéru.

Chata má podlahovou plochu o rozloze 80 m2. Obývací pokoj s jídelnou a kuchyní tvoří jeden velký otevřený interiér s velkými okny orientovanými na jih. Na východní straně najdete malou ložnici s pohodlným vstupem přímo na terasu. Toaleta je přístupná z obývacího prostoru. Na západní straně chaty je vstupní předsíň, malý pokoj a technická místnost. Z jižní strany je mezi kontejnery řada oken sloužících jako světlíky. které prosvětlují celý společný prostor a spojovací chodbu. Ze severní strany jsou pouze nízká úzká okna, aby nedocházelo k tepelným ztrátám.

Líbí se Vám nápad? Chcete-li taky vlastní chatu z kontejnerů, stačí poslat poptávku pomocí našeho konfigurátoru.

Video z usazení kontejnerů na místo:

Related Works