Kontejnerová chata u řeky

Není tomu tak dávno, kdy jsem na zajímavé přednášce o architektuře v Kyjově narazil na poutavou myšlenku, které mi od té doby nedá spát. Víte, problémem města, jako je Kyjov, je jeho sevřenost, ať už z přírodního hlediska nebo z průmyslového. Prostě, není tu kde stavět, stavební místa nejsou a už ani nebudou.
Jedinou logickou cestou, jak zvýšit počet obytné plochy, po které je zoufalá poptávka, je tzv. zahušťování. Co to znamená v praxi? Není jiná možnost než stavět na již stojících budovách, zastavěných parcelách nebo být velmi kreativní. Skupiny mladých architektů tehdy prezentovaly svá možná řešení a abych nenudil, zmíním jen ty nejpovedenější.

Za prvé, výstavba na střechách současných bytových domů nebo obchodních center.
Za druhé výstavba nad garážemi, což pro nás nebylo nic nového a překvapivého, jak můžete vidět v našich ostatních konceptech.
Poslední a pro někoho na první pohled nejšílenější je výstavba v záplavové oblasti u řeky, prakticky na jejím břehu. A to jsme se v Kyjově bavili o malé Kyjovce, což je potok. Po tom, co jsem se přestěhoval do Uherského Hradiště, pár set metrů od Moravy, tato myšlenka nabrala na úplně nový rozměr.

Představte si bydlet na břehu řeky. Ten výhled by přece musel stát za to. Ano, jistě namítnete, že v  záplavové oblasti nám nikdy, nikdo, nepovolí stavět. V tom je přesně ten háček, celé kouzlo této myšlenky; vy přece nemusíte stavět! Kontejnerové domy nepotřebují základy a tudíž se nejedná o stavby jako takové a když budou úřední vyhlášky příliš nesmlouvavé, vždycky můžete kontejnerový byt, chatu, dům, říkejme tomu, jak chcete, nalodit na ponton a udělat z něj hausbót 🙂

Tuto studii jsem se rozhodl pojat jako moderní kancelář (studio) nebo jen rekreační příbytek, kde s mohou setkávat a pracovat mladí lidé. Celkový prostor je rozdělen na tři základní prvky. Hlavním vchodem vstupujete do hlavní obytné části, kde se spojuje 14 m2 kuchyňka, jídelna a pracovna na jednom místě, dle potřeby. Je zde taky umístěn krb na vytápění a zároveň na ohřev vody pro „off grid“ variantu.

V pravé části je na 7,5 m2 ložnice pro dvě osoby s otevřeným výhledem a vstupem na terasu směrem k řece.

Na druhém konci je umístěna malá koupelna se vším, co potřebujete. Sprchový kout, umyvadlo, bidet, záchod a také pračka. Koupelna je situovaná na straně, kde měl kontejner dveře, ty jsem zde přiznal tím, že jedna strana je pootevřena a do ní umístěno okno, které vpustí do koupelny dostatek světla. A taky, když už tam ten čas trávit musíte, proč se při tom nepokochat hezkou přírodou za oknem, že ano?

Kontejnerový domek je obehnán terasou, aby bylo možné si naplno vychutnat přítomnost řeky. Izolaci domku jsme volil netradičně, na přeskáčku. To znamená, že jedna strana (ta dál od řeky) je izolována z venku a kontejnerová zeď je přiznáne tedy zevnitř a na straně od řeky je tomu jinak zde je přiznán kontejenr naopak z venkovní strany. Za materiál obložení jsem pak zvolil takové dřevo, aby evokovalo vzhled staré dřevěné bárky.

Střecha je navíc izolována vrstvou zeminy a zelení. Celá střecha je ve tvaru lodního trupu, čehož bylo dosáhnuto pootevřením vrat kontejneru a tvar tedy vznikl přirozeně. Na střešní zahrádce lze pěstovat buď zeleninu pro obyvatele kontejnerového domku nebo prostě jen trávník.
Umím si představit i malé golfové odpaliště a kolem jedoucí vodáky přivádět do varu odpalováním golfových míčků, ale to už fantazíruju.

K technické specifikaci zase někdy později, teď je asi správný čas vyzkoušet, co na tento projet poví úřady.
Fotogalerie:

Related Works