Dům z kontejnerů 4+1

Tento dům z kontejnerů je určen pro mladou rodinu z Jižní Moravy. Zadání znělo jasně. Přízemní rodinný domek 4+1 s garáží a přístupem na velkou zahradu, kde si můžou hrát děti klidně a hlavně bezpečně! (Což v dnešní době bohužel není samozřejmostí.)
Další požadavek byl, jako už to bývá, na cenu.
Cílová podlahová plocha činí 90m2, do domu jsme dostali potřebný počet místností i s garáží a technickou místností v jednom.

Pojďme postupně, po stopách vývinu takového projektu.

První a pro mě nejzábavnější část návrhu je si sednout a začít si hrát, doslova, jako malý kluk. Pamatujete si  vystřihovánky z ABC, kdy jsme jako malí lepili hasičské vozy, roboty, domy a další? Tak tak nějak podobně jsem začínal při návrhu tohoto kontejnerového domu. Nejdříve je potřeba si ujasnit hmotovou studii, to znamená kolik kontejnerů použijeme a do jaké vzájemné polohy je umístíme, aby vznikla potřebná dispozice a podlahová plocha kontejnerového domu.


Abychom se dostali k potřebné ploše, při minimálním počtu kontejnerů, je nejlepší volbou kontejnery od sebe „odsadit“ – klidně o šířku jednoho celého kontejneru. V podstatě, jako bychom použili jeden kontejner na víc, ale doopravdy se tak nestane a účelně vzniklou mezeru využijeme například  k prosvětlení celého kontejnerového domu. Hlavně se ale ušetří náklady na jeden kontejner ikdyž je zase potřeba spotřebovat materiál na zaplnění této mezery.

Kombinace jednoho 40stopého kontejneru a dvou 20stopých se dlouho jevila jako ideální možnost, pro tuto zakázku. Nakonec však zvítězilo spojení dvou 40stopých a jednoho 20stopého. (viz obrázek) Získali jsme tak 2 x 30 m2 z velkých kontejnerů plus 15m2 z malého a 20 m2 v prostoru mezi kontejnery. Celkově tedy 95 m2 bez terasy.

Podlahovou plochu máme tedy nastavenou a je na čase poprat se s vnitřní dispozicí. Největším úskalím této realizace je fakt, že klienti ještě nemají definitivně vybraný pozemek a my návrh tvoříme tzv. na slepo. Nelze tedy vzít zatím v potaz orientaci pozemku, potažmo domu, což ovlivňuje světelné podmínky. Lehce nám to komplikuje i návrh vnitřního rozvržení. Přistoupili jsme tedy k vnitřnímu návrhu jako by se jednalo o katalogový domek a návrh interiéru je univerzální. V případě potřeby půjde pozměnit podle finálních světelných podmínek a okolní zástavby.

Nosným prvkem domu je právě odsunutí kontejnerů od sebe. Prostor, který tímto vznikl, je částečně využit jako dokonale prosvětlená chodba (žádná temná zákoutí!) a z části tvoří spojovací prostor v hlavní společné obytné části domu (obývací pokoj, kuchyně a jídelna). V střešní části, kde se potkávají dvě mírně skloněné střechy, bude využito jejich výškového rozdílu a v tomto pásu, po celé délce domu, budou umístěny vertikální světlíky. Ty zajistí dokonalé prosvětlení domu po celý den a co je nejlepší, budou poskytovat nepřímé odražené světlo.


Toaletu jsme umístili hned za předsíní..znáte to doběhnete tak tak domů a první co potřebujete je na toaletu a není potřeba aby vás v akutním stavu viděla celá rodina a potažmo se zdržovali ještě přebíháním přes celý dům. Je i praktické že se po příchodu z venku umyjete a do obytné části vstupujete čistí.

Podél chodby jsou umístěny dva pokoje a pracovna nebo menší pokoj dle přání klientů. Pracovnu je dle potřeby možno předělat na menší dětský pokoj nebo obráceně.

Na konci chodby je umístěn hlavní obytný prostor domu a to otevřený interiér propojující kuchyni s jídelnou a obývacím pokojem. S tohoto společného prostoru v létě vyjít velkým francouzovým oknem přímo na terasu a otevřením okna opticky celý obytný prostor propojit s terasou a výrazně tak zvětšit podlahovou plochu. Do tohoto prostoru lze také přímo vstoupit dveřmi vedle kuchyňské linky přímo z garáže. Není tedy potřeba jeli venku déšť nebo bláto aby rodina opustila dům, šla kolem domu do garáže a pak nastupovala se špinavou obuví do auta a obráceně. Takto lze snadno přímo z auta vstoupit do domu suchou nohou.

Pomocí myši můžete otáčet jednoduchou vizualizací 360° dokola.

PS tato stránka bude průběžně aktualizována s laskavým svolením klientů.

Fotogalerie:

Related Works