Pilotní projekt kontejnerového domku

Po šesti měsících intenzivní přípravy přímo v terénu, s flexou a svářečkou v ruce, je na čase se na pár týdnů přesunout k rýsovacímu prknu (CAD nebo SketchUP) a vytvořit kompletní návrh prvního pilotního kontejneru. Na něm si vyzkoušíme rozmanitost nástrah, které nás čekají při stavbě kontejnerových domů. Pilotní kontejnerový domek bude jen jeden kontejner, přestavěný dle našeho návrhu tak, aby mohl sloužit hned několika účelům. Vícečetnost je extrémně důležitá už jen kvůli tomu, co s pilotním kontejnerovým domkem zamýšlíme, ale to se včas dozvíte. Ještě jsme se nerozhodli, jestli budeme předělávat 20stopý nebo rovnou 40stopý kontejner a proto budou navrženy kontejnery dva, tak by toto rozhodnutí mohlo klidně padnout za 5/12.

Pilotní kontejnerový dům (budeme mu spíše říkat domek) musí být schopný sloužit jako kancelář, kde mohou 2-4 lidé klidně 16 hodin denně pracovat, aniž by si uvědomili, že jsou v kontejneru a ne v nějaké moderní kanceláři typy Google nebo MindShare.

Za druhé musí obsahovat i kuchyňku, aby bylo možné obyvatele tohoto kontejneru nasytit a napojit. Takže nezbytností bude lednice, sporák, umyvadlo atd.

Za další v kontejneru musí min. 2-4 lidi pohodlně kdykoli přespat (2 v případě 20stopého a 4 v případě 40stopé varinaty) a to se vším komfortem, žádné spaní na karimatce na zemi, ale na plnohodnotném lůžku (posteli).

No a nakonec, ale neméně důležité, jsou toaleta a sprcha, takže kompletní koupelna.

Nesmíme zapomenout, že se kontejner neobejde bez klimatizace, topení, teplé vody, odvodu odpadu a zdroje energie, takže bude potřeba i malá technická místnost se vším tímto zařízením.

Kontejnerový domek bude vytápěn malými kamny na tuhá paliva (říkejme jim pracovně „krb“). Teplá voda bude ohřívána kombinací dvou technologií; jednak již zmíněným krbem a poté ohřevem vody, pomocí solárního panelu na střeše. Teplá voda bude tak udržována v tlakové nádobě s tepelným výměníkem, odkud se bude rozvádět po celém kontejneru a tím se bude starat i o vytápění kontejnerového domku.

Střecha bude osazena zelení tzv. zelená střecha a se správným poměrem fotovoltaických a solárních panelů. Bohužel asi ještě nebudou k dispozici solární střešní tašky.

Jak sami vidíte, je toho celkem dost, co musíme vměstnat do ocelové krabice tak, aby to vypadalo krásně a bylo to funkční. A protože se píše rok 2017 je naprosto logické, že se musíme zabývat i problematikou internetu věcí, takže celý kontejnerový domek bude nepřetržitě pod kontrolou pomocí aplikace, kde budeme moci nejen sledovat, jestli se nám do domku někdo zrovna nedobývá, ale hlavně sledovat množství energie v bateriích (ideálně Powerwall), aktuální výkon fotovoltaických článků, teplotu vody v zásobníku nebo teplotu vzduchu uvnitř kontejnerového domku. Na dálku asi nerozděláme oheň v krbu, ale můžeme zapnout klimatizaci nebo rozsvítit světla, aby vznikla iluze, že se v doku někdo pohybuje.

Pokud čemukoli z toho rozumíte a rádi byste přiložili ruku k dílu, jste vítáni… dobrých lidí není nikdy dost. Více info comming soon!