Velkoměsta po celém světě si dopřávají svůj kousek luxusu a kreativity, v podobě nákupní zóny z přepravních kontejnerů. A nyní přišla řada i na Buenos Aires, aby si postavili svou moderní obchodní pasáž.
Architekti ze společnosti BZZ Arquitectura se činili a využili celkem 57 přepravních kontejnerů různých barev. Celý projekt nese název QUO Container Center a pod svá kontejnerová křídla vměstnal spoustu místních podniků, jako jsou restaurace, kavárny, kanceláře, ekologické maloobchodní prodejny a galerie.

Celkový koncept QUO Container Center není hektický, uspěchaný a přeplněný, jako tomu bývá u obchodních center. Ba právě naopak. Atmosféra je klidná, hravá a kreativní. Autoři se postarali o dostatek travnatých ploch, takže vždy se najde místečko, kde si odpočinout. Zeleň zastupují také stromy, jejichž stín každý rád vyhledá, ve snaze schovat se před horkým argentinským sluncem.

Ekologická myšlenka je zde zastoupena nejen využitím přepravních kontejnerů (opětovným využitím – tedy recyklací!), ale také typem obchůdků.
Najdete zde například sortiment eco-friendly oblečení! Do ekologické třetice všeho dobrého, na rovných střechách kontejnerových stánků jsou umístěny solární panely, které sluneční svit přeměňují na elektřinu, kterou centrum poté využívá.
Na střechách také často najdete zelený porost – zelené střechy. Jejich celková plocha činí 305 m2, což je opravdu slušné číslo! Nejen že jsou velmi hezké, ale také pomáhají zlepšit tepelnou izolaci kontejnerových budov a také kvalitu ovzduší.

Troufnu si říct, že pro pohodlí návštěvníků zde bylo uděláno opravdu mnoho. Přístupy do vyšších pater zajišťují venkovní schodiště, ale také bezbariérové výtahy, umístěné do věží z naskládaných kontejnerů. (Jestli je vám to povědomé, nedivte se, podobně tomu bylo už v Londýnském kontejnerovém městě )
Když už půjdete směrem nahoru, využijte také možnosti odpočinout si na velké terase, vykládané dřevem.

A co říct závěrem? Snad jen, že doufám, že se jednou u nějaké kontejnerové stavby potkáme! Ať už to bude nákupní středisko, nebo váš vlastní kontejnerový dům.

Fotogalerie:

Zenový dům v českém podání Střešní kontejnerový domek