Off grid řešení

Mnoho lidí v dnešní době už omrzel konzumní život a touží žít po svém a se svým – doslova. Ideálně malý dům s malou zahrádkou, aby byli soběstační a na nic se nemuseli spoléhat. K této myšlence přirozeně patří i off the grid fungování domku, ve volném překladu něco jako „bez připojení“.

Off the grid myšlenka je nejen velmi zajímavá, ale i ekologická. Lidé se snaží uzpůsobit si bydlení tak, aby co nejméně (ideálně vůbec!) čerpali z veřejných zdrojů jako je přívod elektřiny a vody a také aby co nejméně zatěžovali planetu.  Zajímá vás, jak to vypadá v praxi? Tak čtěte pečlivě dál.

Zajištění elektrická energie

Potřebná elektrická energie pochází obvykle z obnovitelných zdrojů, přímo z místa, kde dům stojí. Nejčastěji bývá využita fotovoltaika, ale také vodní energie, větrné či geotermální. V poslední době je hodně oblíbená el. energie z odpadních látek
S tímto způsobem napájení se setkáte pod také pojmem „stand alone“.

Zdroj vody

V souladu s hlavní myšlenkou off the grid, voda je brána z přírodních zdrojů – tedy blízkých řek, jezer či studen a dále prohnána čerpadly a filtry. Dešťová voda nesmí přijít na zmar, takže zachycujeme a dále využíváme jako užitkovou, třeba na zalévání. Dnes lze také získávat vodu přímo ze vzduchu zase s využitím obnovitelné větrné nebo solární energie.

Dostatek potravy

Jestliže se odpojíte od systému a nemusíte se nikde prosit o elektřinu ani vodu, pravděpodobně se vám už nebude chtít ani do supermarketu, nakupovat balené jídlo neznámého původu.
O mnoho snazší bude pořídit si zahrádku hned vedle domu a pěstovat si své vlastní dobroty, což také většina off-griderů udělala. A když není místo na zemi, nezoufejte, trocha zeminy a dobré vůle a svou zahradu můžete mít i na střeše!
Co se nesní, přijde na kompost, ze kterého časem vznikne hnojivo. Nic nesmí přijít nazmar.

A chcete off the grid bydlení opravdu vyňuňaté? Pak využijte naší možnosti kontejnerových domů, čímž ještě umocníte ekologický aspekt (!) a také styl vašeho bydlení.