Proč kontejnerové bydlení

Mohlo by se to zdát divné na první dojem … kontejnerový dům. Ale čím více se nad tím zamyslíte, tím více si uvědomíte, že je to vlastně velmi dobrý nápad. Kontejnerový dům představuje několik velkých výhod. Například, jsou velmi robustní. Kromě toho jsou navrženy tak, aby vydržely hurikán 5 typu a jakýkoli požár a to z nich dělá naprosto úžasné objekty k bydlení. Pojďme si jejich výhody probrat bod po bodu:

Další velkou výhodou je fakt, že kontejnerové domy jsou cenově dostupné a stojí asi o 25% méně než domy postaveném z obvyklých materiálů. Také je podstatně jednodušší je postavit. A pokud máte obavy z udržitelnosti a dopadu na životní prostředí, měli byste také vědět, že tyto domy jsou mnohem ekologičtější.

Ale bez ohledu na naše klimatické podmínky, stavba domu z přepravních kontejnerů může být hodně velká legrace (co Čech, to kutil). Kontejnerový dům je také originální alternativou pro domy z obvyklých materiálů a také není úplně nemožné, aby tyto domy jednoho dne nahradily staré tradiční domy. Budeme se na to těšit a přispějeme k tomuto trendu, jak jen nám budou síly stačit.

1.       Cenová dostupnost

Největší pobídkou a výhodou pro všechny, kteří přemýšlí o kontejnerových domech je fakt, že jsou poměrně levné. Koupit přepravní kontejner a přeměnit ho na plnohodnotný dům je mnohem levnější než postavit, nebo koupit klasický dům na nejlevnějším místě ve města. A možná se vám ani nepodaří najít to, co hledáte. Ale s kontejnerovým domem na míru, vše, co potřebujete pro vysněné bydlení udělat, je se pro takový dům rozhodnout.

2.       Snadná konstrukce

Na rozdíl od toho, jak to vypadá, je relativně snadné přestavět jeden nebo více kontejnerů na dům vašich snů. Vše, co potřebujete, je přepravní kontejner, společnost, u která si můžete kontejner koupit a přepravit, a pak už jen spoustou nápadů. Můžete samozřejmě celý proces nechat na nás a my vám rádi realizujme celý dům na klíč. Samozřejmě je možné spolupracovat jen na částečné realizaci v jakékoli fázi projektu. Například my realizujeme návrh řešení vašeho kontejnerového bydlení, zařídíme výběr, transport a hrubou přípravu kontejnerů (vyřezání oken, dveří, stropu, zpevnění konstrukce atd.) tak, aby vznikla hrubá stavba (během několika dní!) a vy si pak můžete už „hrát“.

3.       Rychlost realizace

To je myšlenka všech kontejnerových domů. V průměru trvá realizace kontejnerového domu celkem pár měsíců,  od okamžiku rezervace s realizační firmou do okamžiku, kdy se s rodinou můžete nastěhovat do vašeho nového hnízdečka. V některých případech může být realizace kontejnerového domu i mnohem rychlejší, pokud se jedná malometrážní byt či kancelář, která se vměstná do jednoho kontejneru.

4.       Představivosti se meze nekladou

Díky tomu, že existuje široká řada typů přepravních kontejnerů (základních je asi 16) lze kombinací správných typů a rozměrů dosáhnout jakéhokoli přání či představy. Kontejnery lze nejen vzájemně kombinovat, pootáčet, posunovat, ale i převrátit vzhůru nohama atd. Lze bez nadsázky říct, že je to jako takové velké lego pro dospělé a jednoduchým vrstvením a kombinováním, lze vytvořit opravdu krásné řešení přesně dle představ zákazníka.

5.       Snadná manipulace

Další úžasná věc, o lodních kontejnerech je, že jsou primárně určeno k transportu, můžete je tedy dostat kamkoli potřebujete. Na druhou stranu třeba u 40stopého kontejneru se nejedná o žádného drobečka a musíte počítat, že se vám kolem pozemku bude pohybovat velký náklaďák a často také jeřáb. Což je ale těžká technika, se kterou byste museli počítat i v případě klasické stavby domu. U kontejnerového domu máte jistotu, že se to odehraje jen jednou na začátku.

6.       Snadná dostupnost

Jak jste se mohli dočíst v zajímavých faktech o kontejnerech, je jich na planetě 17 miliónů a většina z nich je nevyužitých, takže vám každá transportní společnost ráda prodá přebytky. Jen je opravdu potřeba se pečlivě soustředit na to, aby byl váš kontejner v dobré kondici. Více v článku na co si dát pozor.

7.       Šetrný k životnímu prostředí

Pokud se rozhodnete pro váš obytný kontejner zvolit základ z použitého kontejneru, právě jste udělali něco pro životní prostředí. Použitím kontejneru na výstavbu kontejnerového domu, jste již použitý kontejner prakticky recyklovali, takže jej na konci jeho životnosti není třeba rozřezat a roztavit a znovu použít – tím jste ušetřili světu mnoho energie. Dále jste dali obrovské plechové krabici nový smysl a protože z ní postavíte dům, není potřeba na jeho realizaci použít klasické stavební materiály, takže jste opět udělali něco pro životní prostředí. Čtěte, jak udělat váš kontejnerový dům více šetrný zde.

8.       Více pater snadno a rychle

Lodní kontejnery jsou navrženy tak, aby na rozbouřeném moři vydržely zatížení v devíti patrech nad sebou a to dokonce plně naložené. Pro nás to znamená, že se nemusíte bát postavit si kontejnerový dům klidně o dvou třech a více poschodích. Prostě jen postavíte jeden kontejner na druhý a máte vícepatrovou budovu.

9.       Bezpečnost

Lodní kontejner je sám o sobě z oceli (tedy nehořlavého materiálu). Podlaha z tvrdého dřeva, interiér i exteriér kontejneru jsou nastříkány velmi odolnou barvou, která neuvolňuje žádné toxiny. Co se protipožární ochrany týče, dle požárních testů z USA se nebortí ani při intenzivním hoření budovy, takže je bezpečnější nebo minimálně stejně bezpečný jako dřevostavba nebo klasický zděný dům.

10.       Porušujete status Quo

Ale i přes všechny výše uvedené výhody obytných kontejnerů, největší výhoda kontejnerového domova je, že můžete naprosto zbořit zaběhlé formy a porušit status quo. Vyjádřit sama sebe, ukázat okolí kdo jste a originálním způsobem vystoupit z šedi a ukázat i ostatním, že jde bydlet levněji, rychleji a lépe, navíc v neotřelém designu a v souladu s přírodou!