Chybí Vám občas ve městech hezké místo, kde byste se mohli v klidu usadit a jen pozorovat ruch ulice? Tak to pro Vás máme kontejnerové řešení.

Ocelové, pestré a ekologické. Ale jak vlastně vznikly? Tvůrci vzali použitý přepravní kontejner (ekologický aspekt recyklace materiálu!) a vyřezali do něj velké okna, aby návštěvníci měli dobrý výhled a přímý kontakt s okolím. Vnitřní prostor zaplnili místem k sezení, dřevěnými lavicemi a velkou část zabraly také truhlíky a květináče. V těch je nasázena zeleň, od obyčejných keřů po barevné květiny. Modifikovaný přepravní kontejner tak slouží nejen jako odpočinková zóna, ale také jako malá zahrada uprostřed města. Když Vám dojde čerstvý vzduch, mezi všemi těmi komíny a výfuky aut, bude tohle místo ideálním útočištěm k nadechnutí se čerstvého vzduchu.
Mimo jiné autoři také doufají, že veřejnou „lavičkou“ pomohou povzbudit veřejný život. Že se lidé budou více potkávat a více mluvit, když mají nyní hezký prostor, kde sociální kontakt uskutečnit.

Jistě Vám je jasné, že funkčností to u kontejnerové architektury nekončí. Tvůrci „Parklets“ (jak se projekty nazývají) dali kreativitě zelenou a o nějakém vzhledu nudné ocelové krabice tu nemůže být ani řeč! Povolali místní umělce, aby podpořili tamější komunity, a nechali je vyřádit se po svém. Exteriéry díky tomu poutají pozornost kolemjdoucích, vzhled staveb občas připomíná surrealistickou malbu, jiné zase sází na jednobarevnou jednoduchost, některé volí odstíny z jedné barevné škály. Který se Vám líbí nejvíce?

Kontejnerové městské parky, či jak tento nápad nazvat, se těší velkému úspěchu. Od svých počátků v San Francisku urazily dlouhou cestu a nyní už je můžete vidět i ve Vancouveru nebo Seattlu. Dokázali byste si představit podobný v Česku? Namísto prázdných ulic, zelení přetékající kontejnery, kde se v zimě skryjete před ostrým větrem a v létě najdete útulný stín? Je to na Vás, připojte se ke kontejnerové vlně na facebooku, nebo se přímo staňte hrdým vlastníkem nějaké kontejnerové stavby. Poptat si ji můžete bezplatně a nezávazně zde.

Fotogalerie:

Multifunkční kontejnerová stavba v Soulu Kontejnerový dům nad pláží