Doba Mony Lisy už minula, pojďte se s námi podívat na novodobou formu umění. Příjemné potěšující je fakt, že umělecká díla nenajdete jen vevnitř, skvostem je i samotná stavba. Minimalistická, industriální, jednoduše bílá. A z přepravních kontejnerů.

Oblečte svetry, vyrážíme do Norska.

Pod názvem GAD se tu skrývá galerie moderního umění. Konstrukce i celý exteriér vyzařují jistým klidem, harmonií, jednoduchostí čistých linií. Pro pokračování v tomto konceptu zvolili tvůrci z MMW Architekts bílou barvu pro všechny ocelové plochy.
Hlavní prostor galerie se skládá z pěti kontejnerů, spojených ve velkou plochu. Druhé patro vzniklo uskupením tří přepravních kontejnerů do písmene U, které obklopuje centrální nádvoří. Konstrukci uzavírá poslední z kontejnerů, umístění v nejvyšším patře. Zároveň tu také najdete přístup na střešní terasu, kde se opět vystavuje – přímo pod širým nebem.

Použité přepravní kontejnery hrají v tomto projektu výraznou roli – nejen, že zapůjčily nezaměnitelný vzhled zvlněné oceli, ale především ukazují, že kontejnerová stavba se zvládá přizpůsobovat rychlé době. Přepravní kontejnery jsou většinou jednotkami sami pro sebe, snadno jde tedy stavby doslova rozložit na díly jako stavebnici a poskládat je o kousek dál ve vhodnějším tvaru. Takový přesun se může odehrát v řádech dní, což s sebou nese mnoho výhod.
Systém rychlo-postavitelných kontejnerových budov architekti z MMW zatím spíše ukazují ve své kráse veřejnosti, ale v blízké době by si přáli přenést ho i do tvorby víceúrovňových budov veřejného zařízení. Takže se v Oslu máme, co se architektury týče, určitě na co těšit.

Uvítali byste popsaný typ kontejnerových budov ve svém městě? A nebo ne? O Vašem názoru se rádi dozvíme na facebookovém profilu, nebo ještě upřímněji – poptávkou po Vašem vlastním kontejnerovém skvostu.

Fotogalerie:

Ekologické kontejnerové kanceláře v barvách limetky Nomádský dům z přepravního kontejneru