Líbil by se Vám nespoutaný život s malým pohodlným domkem, kde máte vše a můžete jej kdykoliv přemístit? Kontejnerová architektura má řešení pro takové dobrodruhy – mobilní kontejnerový byt. Jeden takový Vám dnes ukážeme.

Projekt vzešel z pera společnosti Cargotecture. Dlouhodobě se zaměřují na kreativní přeměnu recyklovaných přepravních kontejnerů na pohodlná obydlí. A dnešní dům není výjimkou. Tvůrci sáhli po jednom ocelovém kontejneru a působivé výsledky vidíte na fotkách.

Začneme zářivou žlutou barvou na typickém vzorku zvlněné kontejnerové oceli. Už tento první dojem předesílá pozitivní atmosféru, která vládne uvnitř domku. Na 18 m2 zde rozmístili tvůrci kompletní vybavení potřebné k životu. Ovšem nejen k životu jednoho člověka, kontejnerový domek má kapacitu dokonce čtyř lidí.
Kuchyně, koupelna, dostatek úložných prostorů díky vestavěné skříni, víceúčelový prostor a ke spaní lůžko, rozkládací stěna a roztahovací gauč. Elegantní bambusové podlahy, jednoduchý světlý nábytek, decentní doplňky a praktické vybavení. Pokud se Vám tento typ bydlení zdá být povědomý, nebojte, zrak Vás nešálí. Celé vybavení interiéru sponzorovala společnost IKEA, takže domek je příbuzným těch vzorových bytů, co v IKEI vídáme. Až na jeden důležitý rozdíl, tedy umístění v recyklovaném přepravním kontejneru!

Velká okna a dveře se otvírají na prostornou dřevěnou plošinu, rozšiřující obytný prostor. Část stěny kontejneru, vyříznutá kvůli oknům, byla posuvně umístěna na kolejnici a slouží jako krytí skleněných ploch, když nejsou zrovna potřeba. Praktické jako ochrana před světlem, přírodními živly i nezvanými návštěvníky – kontejnerový dům se tak stane v podstatě nedobytným.

Jak jsem na začátku článku zmínila, kontejnerový byt je mobilní, tedy ho lze přesunout přesně tam, kam si srdce majitele žádá. Praktické řešení přísunu elektřiny hledejte na střeše. Solární panely zajistí dostatek energie pro chod celé domácnosti i tam, kde byste přípojky elektřiny těžko hledali. Vaření na sporáku, teplá voda, topení i osvětlení? Ano, opravdu, díky ekologickému solárnímu pohonu.
Dům z kontejneru najdete na internetu pod názvem c192 Nomad. Pokud se Vám ale nechce obchodovat na zahraničním trhu, poptejte si svůj kontejnerový dům u nás.

Fotogalerie: 

4
Norská galerie umění z přepravních kontejnerů Zahradničení v kontejneru