Za dnešním projektem se vypravíme mimo Evropu, trochu do exotiky. Naším cílem je tentokrát Indie! Jistě tušíte, že v indických městech se stavby z přepravních kontejnerů ujali velmi dobře. Vznikají rychle, levně a mají vysokou odolnost a stálost i proti nepřízni počasí.

Rok výstavby: 2015

Lokace projektu: Bombaj, Indie

Autoři: Ganti + Asociates (GA) Design

Vzhled: Unikátní!
Tvůrci vzali příležitost pevně do rukou a v rámci kontejnerové architektury tvořili netradičně. Námořní kontejnery většinou znamenají vnější strukturu, tentokrát ale vypadají na první pohled jako „výplň“. Pojďme se na nosný systém podívat detailněji.
Figurují tu pevné, ocelové nosníky a místně vyráběné cihly Terracotta. Z těchto dvou materiálů vznikl jakýsi rám, který slouží jako opora samotným kontejnerům. Ocelové kontejnery byly uloženy na sebe do výše osmi pater (krásná ukázka samonosnosti kontejnerů!) a jednoduchým postupem sešroubovány k sobě. Nosník se objevuje ve stavbě každých osm pater, maskovaný do světle šedé barvy. Pozorněji si prohlédněte přiložené fotografie, systém skládání jde hezky názorně vidět.

 

U kreativně vymyšlené praktické stránky ale tvůrci neskončili. Apartmánovou budovu opatřili zajímavým ekologicky přínosným systémem. Jednotky jsou uspořádány horizontálně, aby se dosáhlo co největšího přirozeného světla, tedy velké „ne“ zbytečnému svícení. Po jižní a západní straně budovy najdete solární panely a mikro větrné turbíny, obojí sloužící k výrobě energie.

Vnitřní uspořádání kontejnerové budovy by byl hřích nezmínit! Autoři uvažovali s cílem mít budovu o estetické i ergonomické funkci. Pod nosníkem proudí krytá chodba, sloužící jako spojnice mezi obytnými jednotkami. Samotný apartmán se skládá ze tří standartních 40stopých kontejnerů – prostor o velikosti cca 90 m2. To je myslím slušné místo k životu. Apartmány jsou uspořádány symetricky kolem středového jádra, ve kterém funguje vertikální cirkulace – jmenovitě schody a výtahy.

Co si myslíte o takové budově? Rarita bez dalšího rozvoje nebo architektura budoucnosti?

Pokud jste si názor ještě neutvořili, vyslechněme si verdikt poroty. Projekt byl totiž zapojen do soutěže o nejlepší stavbu, řešící místo k bydlení v Bombajském slamu. Odborníci, kteří výsledný produkt komentují, nešetří chválou. Podle nich, představuje tento projekt perfektní pochopení kontextu lokality, komunity, kultury a potřeby ke zlepšení životní úrovně. Nápad je navíc opakovatelný – výhledové řešení, jak zabránit opětovnému vytvoření slamu. Mimo to vychvalují také ekologicky fungující systém a půvabnou estetiku.

Já osobně si myslím, že je skvělé, co se dá vytvořit s pár recyklovanými přepravními kontejnery z místního přístavu a kreativními nápady. Řekněte nám o svém názoru, těšíme se na něj na facebooku nebo v komentářích.

 

Fotogalerie: 

 

Kontejnerové byty na vrcholu obilného sila Italská restaurace v přepravním kontejneru