Pojďte se s námi podívat na modrý kontejnerový domek, postavený (jak jinak než!) z námořních kontejnerů. Umístěn je v srdci Minas Gerais, kde ho obklopuje hustý lesní porost. Nejen, že vypadá dobře, své „dobro“ přináší také tím, že ukazuje jednu z možností budoucí architektury. Jedná se totiž o environmentálně udržitelný koncept, za přijatelnou cenu.*
A přiznejme si to na rovinu, to je to, po čem se lidé v současnosti shánějí. Finančně nenáročné nápady s propracovanou ekologickou stránkou, aby našim dětem ještě něco z planety zbylo.

Majitel stavby, o které se tu dnes bavíme, měl mnoho požadavků. Sháněl se po krátkodobé konstrukci, která bude zároveň kvalitní po architektonické stránce a navíc zvládne netradiční nároky; velký sklon půdy a četnost vegetace. Tomu se říká výzva!

Nějaké zkušenosti s kontejnerovými stavbami již měl, dvoupatrová kancelářská budova, tělocvična, prodejní stánky nebo jiné komerční projekty. Stavba rodinného domu však v jeho historii ještě nefigurovala. Ačkoli už jsou ocelové přepravní kontejnery v povědomí lidí, pořád je problematické najít kvalifikovanou pracovní sílu. Přece jenom, zadavatel požaduje jistou zdatnost a znalost materiálu a možností kontejneru. Kompletní know-how v té době v Brazílii mělo jen málo firem. Odborníci se nakonec našli a k realizaci došlo, velmi úspěšně!

Použito bylo pět 20stopých kontejnerů. Pro milovníky techniky důležité informace: izolační systém se skládá ze dvou řešení, vzájemně spolupracujících. Celkem bylo použito pět (5) stop kontejnerů 20, protože topografické podmínky omezené nasazení kontejneru 40 stop. Rozhodly pro použití izolačního systému se skládá ze dvou řešení, která spolupracují: interně, mezi ocelovým plechem a čalounění sádrokartonů, dece skládající se z jádra polystyrenu chráněné reflexními polymerních membrán (3TC), tak externě použitím tepelného inkoustu, který obsahuje mikroskopické duté keramické kuličky, které působí odrazem (Nanothermic). Oba jsou výrobky s nízkým obsahem VOC (těkavé organické látky), jak společnost funguje v rámci konceptu trvale udržitelného rozvoje. Ve spojení s touto analýzou slunečního svitu, převládajících větrů a příčné větrání. Vzhledem k tomu, že domek stojí v lese a ne v městské oblasti, požadoval majitel vytvoření oken a ocelových vrat ze samotného kontejneru, kvůli bezpečí.

Celková rozloha domu činí 75m² a je rozdělena do dvou podlaží. V prvním najdete prostorný obývací pokoj, kuchyni, prádelnu, koupelnu a také ložnici. Druhé patro vyplňuje apartmá s vlastní šatnou a koupelnou. Příjemná vymoženost zde tvoří balkón, vedoucí okolo celého přízemí. Konstrukce se skládá jen z oceli, podlahu paluby poté vyplňují lišty z tvrdého dřeva.
Tak co, zajímá vás, jaký je interiér pod modře natřenou ocelí? Vstupte tedy. Plovoucí dřevěné podlahy, tmavá barva vypadá luxusně v kombinaci s čistě bílými stěnami. I vybavení a dekorace jsou velmi střídmé, ovšem nic, co by nával kreativity a kbelík barvy nespravil. Prostory dýchají svěží atmosférou, novotou a jednoduchostí.

Zajímá vás, jak reagovalo okolí? Většinový názor byl údiv, že bývalý kontejner působí plnohodnotně jako dům! Vás to také ještě překvapuje, nebo už víte, co od ocelových kvádrů a šikovných architektů můžete čekat?

* Na finanční nenáročnosti se podílí mnoho faktorů. Za prvé, že kontejnery jsou v podstatě samonosné konstrukce, namontované na podvozku vysoké pevnosti. Dále, základy mohou být postaveny přímo na terénu, což eliminuje potřebu zemních prací. Kontejnery mají již něco odpracováno, v podstatě nálepku „již použito“. To snižuje jejich cenu, ne však kvalitu. Sečteno, podtrženo, kontejnerové stavby vychází levněji, oproti jejich zděnému protějšku.

Fotogalerie:

Kontejnerové kanceláře s rychlým přesunem Brazílie, kontejner a spousta dřeva