Vybavujete si náš článek o bratislavské kontejnerové kavárně? Snad se Vám projekt líbil, protože na Slovensku ještě chvíli zůstaneme. A zůstaneme dokonce i u stejného architekta.

Oliver Kleinert se svou ženou Danou Kleinert se pustili do záslužné činnosti – rozhodli se oživit Šafaříkovo náměstí v Bratislavě. Jak jistě tušíte, nepracovali s ničím jiným než s přepravními kontejnery!
Že se jim kontejnerová stavba povedla, dokazuje fotogalerie pod článkem a také udělené ocenění od Slovenské komory architektů – CE.ZA.AR 2015

A nyní k tomu nejlepšímu.
K čemu je dobré, když špičkový architekt umístí upravené lodní kontejnery na náměstí? Jako hlavní cíl si tvůrci položili přivést opět lidi na opomínané náměstí. Přinést trochu kultury a kreativity na jinak obyčejnou plochu s trochou zeleně a betonu. Ukázat lidem v ulicích, že kreativita je může bavit a že je v Bratislavě o jedno místo víc, kde se dá něco podniknout.
Také se, dle mého, jedná o dobrý způsob, jak kolemjdoucím přiblížit a zpřístupnit trend kontejnerový domů.

Kleinert do ocelových přepravních kontejnerů pozval design a také například nevázané myšlenky projektu Cyklokuchyňa. Skupina lidí pořádá pravidelné týdenní setkání v duchu péče o kola. Dál se poté věnují recyklaci a pořádání workshopů cyklistického ale i kulturního a kulinářského ražení. Na své si ale v kontejnerovém centru Šafko přijdou i necyklisti, díky stánkům s módou nebo třeba jídlem.

A jak to vypadá na Šafaříkově náměstí teď?
Projekt Šafko musel být bohužel ukončen – došlo k výměně na pozici starosty města a tedy i jinému výkladu dříve dohodnutých záležitostí. Městská část nyní vede dlouhé debaty s organizátory projektu, zda byl opravdu naplněn původní cíl, uvedený ve smlouvě a taky třeba, jestli je vůbec možno chápat kontejnery jako stavbu.

Co si o tom myslíte Vy? Líbila by se Vám taková stavba z kontejnerů na náměstí nebo jiném veřejném prostoru? Nebo jste proti?
Pokud se Vám ale líbí, podpořte tento trend, ať můžeme za pár let vídat kontejnerové stavby i u nás!

Fotogalerie:

Pojízdná pizzerie z přepravního kontejneru Honomobo kontejnerové domy