Přepravní kontejnery plní přístavy a zabírají místo jako „odpadový materiál“. Co přemýšlet obráceně a již existující strukturu, určenou k dožití bez většího využití, zapojit do stavby něčeho nového? Zabráníte tak nadvýrobě nového stavebního materiálu a pomůžete recyklovat již staré.

Dnes přiblížíme jednoduchý projekt, který skvěle plní zamýšlenou funkci a ještě přidává do světa designu něco neotřelého.

Dle naplánovaného půdorysu a plánu (se kterým Vám rád poradí ing. Spurný 774 613 944) vyřešíte přípojky na elektřinu a vodu a vyřezání oken a dveří. Pokud nejste příznivci velkých zásahů do oceli, jde pracovat s již existujícím – k vchodu použít boční kontejnerové dveře apod.

Přepravní kontejner, který pro sebe vyberete, je v případě celoročního používání dobré zaizolovat. Nejlépe se hodí foukaná pěna, práce s ní je rychlá a v řádu několika hodin (u takto malé stavby i méně), máte interiér izolovaný. Běžnou praxí poté bývá obložit OSB deskami případně jiným materiálem, který jste pro svou kontejnerovou stavbu vybrali.

Pokud víte, že Váš stánek (nebo jiný projekt) bude fungovat pouze omezenou roční dobu bez extrémních teplotních podmínek, můžete si dovolit jít do stavby i bez izolace.

Nyní nastává otázka interiérových úprav, a tudíž je věc na Vás případně na Vašich designérech. Je prakticky jedno, po jakém materiálu saháte a jakému vzhledu chcete svůj projekt zasvětit. Vzhled exteriéru taktéž neomezuje nic, než Vaše fantazie. V každém případě, low costovým řešením je využití původního barevného laku a přidání loga svého podnikání apod.

Nespornou výhodou kontejnerových staveb (nebo v našem případě stánků) je jejich mobilita. Hodí se k prodeji na festivalech a sezónních akcích, na které je dostanete pomocí auta s hydraulickou rukou. Pokud Vám nomádská mentalita neoslovuje, není problémem uložit stavbu na betonové patky a provozovat je na témže místě.

Fotogalerie: 

3
Kontejnerová chata Porta Pad Kontejnerový dům na Slapech