Vlna popularity kontejnerových staveb a kontejnerových domů se šíří celým světem a přirozeně se dostala i do Afriky.
Dnešní článek bude velmi zajímavý nejen proto, že se jedná o dům postavený z kontejnerů, ale také díky tomu, že funguje plně off the grid a odpovídá novodobým požadavkům ekologie.

Tvůrci tohoto kontejnerového domu spadají pod architektonickou společnost v Johannesburgu, nazvanou A4AC. Ta se u tohoto projektu zaměřila především na nízké stavební náklady; prvotní počin: využili vysloužilý přepravní kontejner! Jeho cena bývá (a byla!) velmi příznivá. Dále pak použili množství recyklovaných materiálů, jak na venkovních plochách, tak v interiéru. Například korkové zátky od vína, které my normálně vyhazujeme, využili jako korkovou podlahu. Netradiční ale stylové. Líbí se vám? Recyklované plastové lahve zase našly své místo jako tepelná izolace tohoto kontejnerového domu.

Za další důležitý bod si architekti stanovili zařídit nízkonákladový energetický provoz. Jednou z nejlevnějších možností je již zmiňované off the grid, které využívá se obnovitelných zdrojů energie a lidské kreativity. Sluneční energii tedy získávají ze solárních panelů a užitkovou vodu z blízkého vrtu.

A suma sumárum, co tedy vzniklo?
Kontejnerový dům futuristického vzhledu, o celkové obytné ploše  130 m2, Interiéry dýchají domáckou atmosférou v kombinaci s moderním vzhledem, což je přesně to, co si noví majitelé požadovali. Prostorná okna dají dost příležitostí slunci, aby prosvětlilo dům a eliminovalo tak potřebu svítit elektrickou energií. Přirozené větrání se zase stará, aby i v horkých dnech byl vzduch příjemný bez potřeby klimatizace.

Společnost A4AC tímto projektem představuje svou vizi pro udržitelné bydlení v Africe. Líbí se vám, nebo byste naopak něco podstatného změnili? Dejte nám vědět o svém názoru v komentářích.

Fotogalerie:

Atypický dům na německém venkově Moderní rezidence z kontejnerů