Rodinný dům z přepravních kontejnerů. Plochá zelená střecha. Ekologie a udržitelnost. Jsou Vám tyto pojmy povědomé? Výborně. Pokud ne, nezoufejte, dnes Vám je všechny představíme v praxi.

Za projektem se vypravíme na druhý konec zeměkoule, do Austrálie. Pochází z dílny tamější společnosti Studio Edwards. Tvůrci vzali tři přepravní kontejnery o velikostech 20 stop a zformovali je do netradičního půdorysu. Rozmístěním bloků atraktivita stavby nekončí, tvůrci si pohráli i se zasazením samotné stavby do krajiny. Nebáli se prudkého sklonu terénu a dům umístili na jeho vrchní část v ostrém úhlu. Celému výzoru to přidává na modernosti a dynamičnosti, souhlasíte?
Kontejnerový dům drží ocelové nosníky, zapuštěné do betonových pilotů pevně v zemi.

Když už je jednou zvoleno tak nekonvenční místo, byla by škoda sahat po fádním vzhledu. S touto myšlenkou pracovali asi i naši Australané, exteriér ukazuje pozinkované plechy, jednoduché tvary oken a minimalisticky řešenou terasu se zábradlím.

Zajímá Vás i interiér? Než vstoupíme, zmíníme si využití a odsunutí jednotlivých kontejnerů. První dva v těsné blízkosti společně tvoří otevřený obývací pokoj a kuchyňský kout. Vstupní portál najdete na jejich druhém konci. Poslední, samostatně stojící kontejner, poté hostí dvě ložnice a koupelnu. Celý vnitřní prostor, ať už v přední nebo zadní části objektu, ovládl minimalistický styl v podobě světlé překližky, bílých stěn a strohého nábytku. Barevná škála se omezila na odstíny šedé, pestré tóny nečekejte.

V neposlední řadě, neméně důležité, stojí za zmínku ekologické a estetické řešení střechy. Jak už jsem naznačovala v úvodu, dům se pyšní zelenou střechou. Pokud pojem neznáte, můžete si o něm přečíst více zde. Ve zkratce se jedná o plochou střechu, potaženou izolační fólií. Na tuto vrstvu přijde menší množství zeminy, které se osázíme rostlinkami. Takový malý vlastní eko-systém může sloužit nejen jako opravdová zahrádka, ale také celoročně izoluje dům pod sebou, v létě nepropustí horko, v zimě zase zabrání chladu.
V rámci ekonomického řešení domu byl na střechu přidán i systém zachycování dešťové vody, která dále prochází potrubím, filtruje se a poté využívá v domácnosti.

Pokud Vás dům oslovil, více o něm najdete pod heslem „House 28“.
Pokud Vás oslovila kontejnerová architektura, napište nám, nebo si svou kontejnerovou stavbu rovnou poptejte.

Fotogalerie:

6
Oáza klidu z přepravního kontejneru Pestrobarevná kavárna z přepravních kontejnerů