Ward Shelley a Alex Schweder se rozhodli přijít s něčím opravdu novým. Postavili dům „ReActor“ v areálu OMI Art Center*, Hudson Valley, poblíž města Gent. Aby dokázali, že je obyvatelný, šli příkladem a sami v něm pět dnů bydleli. Nejedná se sice o kontejnerový dům ale velmi snadno by ho umělci mohli k realizaci použit.

Vytvořená struktura měří 13,5m na délku, 2,5m na šířku a posazená je na betonovém sloupu 4,6 m nad zemí. Komplex není pevně na místě, ale dá se naklánět a otáčet, podle přesunu zatížení.
Půdorys stavby není příliš složitý; byly vytvořeny dva symetrické obytné prostory, každý na jedné straně bytu. Obě poloviny obsahují i základní kuchyňku, jen centrální koupelnu spolu dva nájemníci sdílí.

Jedním z cílů stavby, kromě uměleckého sebevyjádření, byla demonstrace různých možností využití materiálů. Přes dřevo, plast až po kov. Zajímavá kombinace, na tak malém prostoru, že?
Další záměr, proč se stavělo je více filozofický. Sami autoři nazvali tento projekt „architekturou, demonstrující společenské vztahy“. „Struktura se otáčí v odezvě na pohyby jejích obyvatel, reflektuje vnější síly a vnitřní stavy, tvořící viditelný intimní vztah mezi architekturou a jejími obyvateli.“

Osobně si myslím, že poukázali na zajímavou myšlenku. Proč by dům, ve kterém trávíme většinu svého života, měl být pouze nehybným přihlížejícím? Třeba by nám stavby více interaktivních domů pomohly cítit se ve vlastní obydlí lépe. Ale kdo ví, od experimentů v současnosti je jen krok k realizaci v budoucnosti.

* Program Architecture OMI byl vytvořen, aby usnadnil práci projektům, které zkoumají průnik architektury, umění a krajiny. Poskytuje umělcům a architektům možnost vybudovat svá zařízení na místních rozsáhlých plochách. Místo zahrnuje 300 akrů zemědělské půdy, lesů a mokřadů.

1
Kontejnerový dům z Quebecu Kontejnerový dům v horách