V roce 2014 byl realizován netradiční architektonický projekt uprostřed irského venkova. Rezidenci navrhl architekt Patrick Bradley, pracující pro společnost, která realizuje po celém Spojené království a Irsku navrhování zakázkových struktur právě jako je tato.
kontejnerovy-dum-overview1

Architekt zde uplatnil zcela nový přístup k problematice projektování, pomocí lodních kontejnerů v Severním Irsku. Používal celkem 4 kontejnery k vytvoření dvou velkých prvků. Exteriér rezidence je pokryt tmavě šedým práškovým nástřikem (použitýcm na horní úrovni) a imitací rezavé oceli (na nižší úrovni).
kontejnerovy-dum-overview3

Lodní kontejnery byly izolovány a utěsněny, aby se zabránilo korozi a byly použity k vytvoření struktury, která funguje jako sochy, ale také ladí s okolím. Stavební prvky a doplňky dokreslují tvary a barvy nacházející se v okolí.

kontejnerovy-dum-orange-entrance-800x533

Záměrem bylo vytvořit zcela jinou atmosféru mezi oběma úrovněmi. Dispoziční řešení chytře pracuje s pohledovým horizontem nedaleké řeky a vzdálených hor. K dispozici jsou dva vstupní body. Jedním z nich jsou oranžové dveře v přízemí a primární vchod je v horním patře.
kontejnerovy-dum-living-and-dining

Horní patro obsahuje chodbu a otevřený interiér, kde je společně umístěn obývací a jídelní prostor a kuchyň. K dispozici jsou zde také dva balkony orientované na jih a západ a skryté dveře, které vedou do ložnice. Celkem má tento kontejnerový dům tři ložnice.

kontejnerovy-dum-kitchen-800x533

Kuchyně je jednoduchá, relativně malá, ale otevřená do obývací a jídelního prostoru a tím získává na vzdušnosti. Lesklý černý nábytek a vestavné spotřebiče ji dodávají na luxusu. Jsou tu také dveře, které obyvatelům nabízí přímý přístup k venkovní přírodě.

kontejnerovy-dum-staircase-800x533

Mezi kuchyní a jídelním koutem je ocelové schodiště, které nabízí přístup k spodní úrovni terénu. Velká prosklená plocha otevírá schodiště k pohledu z venčí a dodává také celému schodišti dostatek osvětlení.

kontejnerovy-dum-bedroom-800x533

V přízemí se nachází ložnice za posuvnými dveřmi, koupelna a technická místnost . Koupelna je moderně, ale jednoduše zařízená s designovou zavěšenou vanou, celkově působící jednoduchým designem.

kontejnerovy-dum-hammock-tub-800x533

Hlavní ložnice má vlastní vlastní koupelnu s otevřenou sprchou a nachází se v nejodlehlejší části domu, jehož dominantou je klidná až relaxační atmosféra. Samozřejmě, že to neznamená, že výhledy odtud jsou snad méně krásné a působivé.

kontejnerovy-dum-stairway-to-garden-800x533

Minimalistické kovové schodiště nabízí přístup k níže položené zahradě.

kontejnerovy-dum-closeup-from-front-800x533

Patrick je přesvědčený, že kontejnerové domy jsou stále více populární a existuje mnoho pozitivních důvodů, které to zapříčiňují. Přepravní kontejnery mají četné výhody. Jsou odolné, stohovatelné, pohyblivé, šetrné k životnímu prostředí a relativně levné,neboť ceny se pohybují od $ 1000 do $ 5000 v závislosti na velikosti a kvalitě kontejneru. Také jsou neuvěřitelně všestranné – architekti jsou schopni je použít při sestavování obchodů, stanic metra, knihoven, sídla firem a spoustu dalších struktur s různými funkcemi.

 

kontejnerovy-dum-closeup-view-800x533

Ale protože každá mince má rub i líc jsou tu i negativa. Za prvé, přepravním kontejnerům chybí izolace a tento problém musí být řešen správně, aby byla budova obyvatelná. Také je potřeba dát si pozor, aby nebyl kontejner příliš poškozen během předchozího použití. Pak je tu i další problém. Vzhledem k tomu, že nejsou primárně určeny k bydlení, mohou obsahovat zbytky škodlivých látek, jako jsou nátěrové hmoty a rozpouštědla a dlouhodobá expozice těmto látkám může být zdraví škodlivá. Tohoto technického problému si jsou odborníci vědomi a vy se nemusíte bát, že by jej opomenuli řešit.

kontejnerovy-dum-overview4-800x533

Vzhledem k tomu, že použití přepravních kontejnerů ke stavbě domů a dalších staveb je poměrně nový koncept, získání stavebního povolení pro tyto projekty může být obtížné. Ale jakmile se prokoušete nutnou administrativou, můžete si vychutnat jedinečný domov, jehož trvání bude více než 20 let, s řádnou údržbu a péčí. Je to na vás rozhodnout, zda by to bude dobrá investice.

2
Ideální půdorys Ekologický design kontejnerového domu