Jak jsme Vám na facebooku slibovali, vrátíme se na chvíli ve článcích k samotným kontejnerovým domům, ani ne chatám, ani ne bazénům. Protože domy si pořád žádáte největší měrou.

*Technicistní styl preferuje chladnou krásu techniky. V jednoduchosti, účelnosti a strohosti tkví jeho síla. Svým designem odkazuje k průmyslu.

Každý kontejnerový dům je originál, což už jistě víte. Výchozím „kamenem“ každé stavby se totiž stává přání klientů, ať už je jakékoliv. Dnešní kontejnerová realizace je pro člověka, který od malička miloval techniku – začalo to vášní pro mechanismy starých hodin, pokračovalo auty a motorkami. Má rád, když je technické řešení čehokoliv přineseno na denní světlo.

Další přáním, které si kromě nezvyklého designu zvolil, byla energetická úspora a šetrnost vůči životnímu prostředí. Skloubit jeho koníček s kontejnerovými stavbami, bylo více než logickým krokem.

Jeho volbu se architektům podařilo vyplnit pomocí sedmi 20stopých kontejnerů a jednoho 40stopého. Ocelové bloky byly dovezeny na velkou, zelenou plochu s výhledem do přírody a daleko od ruchu velkoměsta Quita. Kontejnery posloužily jako pevná struktura samotného domu a také jako fascinující designérský prvek.

Kontejnery jsou totiž nedokonalé.

Jejich surový vzhled, (jizvami počínaje, viditelným kovem konče) možná někoho překvapí, dost přímočaře totiž odkazuje na jejich minulost – zámořskou přepravu. Majitelé se toho ale nebáli a mnoho tím získali. Nejen dobrý pocit z recyklace těchto přepravníků, ale také kreativní doplňkové prostory domu: skladovací místnosti, koupelny, skříně a kuchyni. Strategické umístění jim pomohlo podpořit otevřený koncept stavby – nic není striktně venku nebo uvnitř, oba prostory jsou nenásilně propojeny.

Jestli nevěříte, koukněte na fotky. Interiéry byly dokončeny v ryzí jednoduchosti, dřevo, sklo, opět kov a jednoduché barvy.
Část tvorby hrubé stavby uvidíte na videu, ale pro ty technické typy z Vás postup krátce shrnu. Stavba proběhla ve čtyřech fázích.
První se týkala tavení plošin, některé obdélníkové základy leštěného betonu, strategicky rozložené a uspořádané podél topografie ve formě malých funkčních skvrn.

Druhou fází bylo sestavení, vyrovnání a ukotvení kontejnerů na betonové plošiny za pomoci mechanického jeřábu. Tyto plochy jsou od sebe navzájem odděleny s úmyslem vytvořit a vymezit obytné prostory a současně představují nosný prvek, na kterém jsou usazeny střechy.

Třetí fáze se týkala polohování a svařování systému kovových nosníků. Tyto nosníky přecházejí z kontejneru do kontejneru a zaručují tuhost a nosnost celého konceptu.

Konečně čtvrtá fáze spočívala ve snižování systému kabelů a trámů ze střechy, který pomáhá vytvářet ložnice, kde je dřevo hlavním materiálem.

Zmiňované video:

Fotogalerie:

Kontejnerová rezidence s velkou terasou Kontejnerový dům s fasádou z palet