Domov Aarona a Grace má svůj vlastní zajímavý příběh. První indicii k tomuto příběhu najdete tak, že na plochách z tmavě červené oceli uvidíte nápisy jako „Florencie“ nebo „Caution 9’6“ Tyto slova tu nejsou náhodou, ale připomínají, že jejich ocelový kvádr, alias dům, žil kdysi jiný život. Jedná se totiž o vysloužilý 40stopý přepravní kontejner, jehož náplní práce dříve bývalo jezdit přes oceán sem a tam, naplněný zbožím. A procestoval tak doslova celý svět.

V dnešní době už jsou tyto kontejnery využívány k jinému účelu: fungují jako základní konstrukce pro kontejnerové domy. Pro domov Schnepps ‚ jich bylo využito hned sedm – šest horizontálně a jeden vertikálně. Je to jeden z prvních kontejnerových domů svého druhu v oblasti Detroitu.

„Vždycky jsem toužil mít kontejnerový dům, ale nikdy mě nenapadlo, že by se mi to opravdu splnilo,“ říká Aaron Schnepp. Vystavěn byl za pomoci dodavatele Drake Boroja a jeho týmu z Washingtonu. Podařilo se jim vytvořit  dům o ploše 220m2. Byla to tvrdá dvouroční práce, ale naše snažení se vyplatilo a jsme spokojení. Vytvořili jsme naprosto originální dům, tak originální, že se kolemjdoucí zastavují a zvědavě se ptají, nebo dokonce nakukují do oken.“ Aaron pobaveně dodává: „Vlastně nejtěžší z celé výstavby bylo moci pracovat, protože co pět minut tu někdo stál a chtěl vědět víc. Ale jsme rádi, že to lidi nadchlo a že se líbí.“

„ Líbí se nám ten kontrast domácké atmosféry se surovým kovem. Už dříve jsme společně žili v industriálně koncipovaném domě a když jsme se rozhodli přestěhovat a založit rodinu, opět jsme chtěli něco podobného. Tehdejší trh ale neodpovídal našim požadavkům.“

Dům má překvapivě otevřený koncept; předsíň je nenásilně propojená s obývacím pokojem, následuje kuchyň a jídelní kout. Najdete zde směs materiálů, ocel, bambus na podlahách či ponechání surových potrubích. Jejich plánem bylo vyhrát si s interiérem opravdu pečlivě, ponechat v něm kontrast jemného s drsným, ale přesto ho udělat pohodlným.

Boroja poprvé objevil možnost bydlení v námořních kontejnerech před šesti lety. Nejdříve zvažoval takovou stavbu pro svou rodinu, ale nemohl najít dodavatele. Jak sám připouští, všichni ho měli za blázna. Místo toho se on a jeho partneři na Modeco, rozhodli postavit dům na prodej. Projekt měl ale své mouchy. Vyzvednutí starých přepravních kontejnerů na detroitském nábřeží se ukázalo jako problematické, jeřáb, který na to byl najatý, nestačil.

„Museli jsme najít odtahovou společnost, která by měla čas pro nás kontejnery převést, až potom mělo smysl řešit jeřáb. Dům byl původně navržen jako poměrně široký, ale s jeřábem se nedalo projet, takže jsme museli projekt upravovat.“ Líčí Boroja nesnáze novátorského projektu. „Byl to obrovský problém.“

Teď, když už je to hotové, tak to vydrží, říká Boroja. Nejlepší na kontejnerovém bydlení je jeho ekonomičnost a energetická úspornost. Přepravní kontejnery jsou natřeny speciální barvou s keramickou složkou takže jednak za normálních okolností nerezaví ale ani se na nich nedrží vysrážená vlhkost.

„Stavba tohoto domu nás hodně naučila. Je to robustní stavba, i kdyby došlo k apokalypse, zůstal by stát.“ Aaron a Grace mezi tím nadále pracují na úpravách svého domku k obrazu svému. V plánu mají vymalovat několik místností, terénní úpravy a mnoho dalšího.
Pár mladých lidí, o kterých tu celý článek mluvíme, zaplatil $ 430.000 za svůj dům. Podle jejich slov je to méně, než za kolik pořídíte zděný domek podobné velikosti v Royal Oak, tedy místě, kde bydlí.  „Je pro nás perfektní“, shodují se oba, „nenajdete nikde jinde na světě dům, jako je ten náš.“

Fotogalerie:

2
Kontejnerový dům boří konvence Kontejnerový kapslový hotel

You must be logged in to post a comment.