Máme pro Vás další kontejnerový dům, postavený s myšlenkou, že je důležité myslet na udržitelnost a ekologičnost.

Pojmenován byl Sarah House a najdete ho v Utahu poblíž Salt Lake City. Tento kontejnerový dům vznikl díky Sarah House Project, neziskové organizaci, která si položila za cíl poskytovat rychlé, zelené, bezpečné a cenově dostupné bydlení. V čele tohoto projektu stojí Jeffrey White.

 

Vše začalo, když se White rozhodl postavit dům z 40stopého přepravního kontejneru a to na vlastní příjezdové cestě. Následovaly problémy se stavebními vyhláškami a městskými úředníky, takže se White rozhodl přizvat do boje místní neziskové centrum, zaměřené na znevýhodněné lidi. Společně našli pozemek i finance a vystavěli prototyp kontejnerového domu pro lidi s nízkými příjmy, se zdravotním postižením a podobně.

Výsledek tohoto snažení vidíte ve fotogalerii pod článkem. Použity byly dva kontejnery a spousta dalšího ekologicky šetrného nebo recyklovaného materiálu – bambusové podlahy, ekologická překližka, izolace z recyklovaného oděvu. Izolační lak na stěnách pomáhající udržet nižší spotřebu a tím i nižší náklady za energii.

V současných plánech Whitea se objevuje přání prodat dům jednotlivci či dvojici s nízkým příjmem a samozřejmě smělý postup v této myšlence. Tedy budovat malá společenství z přepravních kontejnerů pro chudé rodiny.

My Whiteovi držíme palce a ptáme se i Vás. Věříte už kontejnerovým domům a jejich prospěšnosti?

Fotogalerie:

4
Bratislavská kontejnerová kavárna Kontejnerový dům se zajímavým půdorysem