Pokračujete s námi na našem turné po kontejnerových stavbách a domech? Tentokrát se podíváme do Velkého Jablka, tedy New Yorku. Tohle město je plné zajímavých staveb a architektonických uměleckých děl,  k nimž se nyní přidal i kontejnerový byt s ateliérem v suterénu. Vznikl pod taktovkou architekta Daltona Portelly ze společnosti Maziar Behrooz Architecture.

Uvedu vás krátce do situace; Umělkyně má vlastní dům na svém pozemku, ale nyní potřebuje i vlastní ateliér. Přeje si, aby byl co nejblíž od jejího bydliště, měl kolem 70 m2 plochy, reprezentoval čisté linie a funkcionalistický styl a navíc, veškeré náklady a celá stavba se musí vměstnat pod 1,5mil Kč.

Architekti se tohoto úkolu zhostili se ctí, jak sami můžete posoudit ve fotogalerii níže. Jako základní prvek se rozhodli využít dva vysloužilé přepravní kontejnery o velikosti 40stop. Brilantním nápadem bylo seřezání podlahy kontejnerů o 75%, což v praxi umožnilo dostat se na nižší úroveň než je zemina.

Interiér studia vás uchvátí na první pohled. Pyšní se vzdušným, otevřeným konceptem, dostatečně prosluněným díky velkým oknům. Přízemí slouží jako obývací pokoj, světlá podlaha a bíle vymalované zdi ještě umocní čistý, minimalistický vzhled. Do suterénu vás poté zavedou pohodlné, široké schody. Nenechte se mýlit, pokud předpokládáte, že pod úrovní země bude tma a pavučiny. Tento prostor by nevyděsil jediného klaustrofobika, je působivě prostorný. Na optickém zvětšení se podílí i nezvykle vysoký strop a okna v horní části „zdí“, která nenechají ani jeden kout neprosvětlený. Uměleckou atmosféru tu navozuje skromná výstava několika abstraktních maleb na stěnách.

Z vnějšku vypadají kontejnery nenápadně, natřeny byly na uhlově černou, aby nekontrastovaly s již stojícím domem. Kromě ateliéru obsahuje domeček také skladovací prostor, již zmíněný obývací pokoj, decentní pracovní prostor a posezení. Ideální, pokud potřebujete ubytovat hosty, nemyslíte?

Tak co, bude i vaše realizace kontejnerová?

Fotoglaerie:

Poklidné ubytování v kontejnerovém hotelu Kontejnerový domek v historické zástavbě