Kodaň patří mezi nejvíce obydlená města světa. Ne každý si však může dovolit zde bydlet. Firma tvořící CPH Shelter se ujala této problematiky a řeší ji stavbou modulárních „obcí“, vyrobených z přepravních kontejnerů. Tyto osady jsou postaveny z organických materiálů, recyklovaných kontejnerů, jsou šetrné vůči životnímu prostředí a cenově přijatelné.

Hlavní myšlenkou firmy je vytvořit „odpověď na globální výzvy bydlení“ a „ekologické hospodaření“. CPH Shelter kloubí v tomto projektu skandinávskou zručnost s ekologickými materiály.
Tento projekt je zajímavý svou variabilitou, jednotlivé bytové jednotky mohou být snadno přeměněny na více generační domy, či cokoliv jiného.

CPH Shelter nabízí řešení ve formě plug-and-play, tedy žádné zbytečné montování a dlouhé dokončovací práce, komplex může být rychle přesunut a nainstalován prakticky kdekoliv na světě. Mobilita je opravdu významným prvkem tohoto návrhu. Architekti tuhle stavbu vtipně nazvali „hausbót na souši“, protože je velice snadné přesunout domů na nové místo. Typických 30 m2 prostoru může být demontováno, dopraveno ven a znovu v jiném umístění za méně než jeden den. Vzhledem k tomu, že není třeba kopat základy,(umístění je provedeno na bodové základy nebo ocelové šrouby), flexibilní sídliště může být snadno a dočasně postaveno v prázdných průmyslových oblastech a jakmile dojde k místnímu rozvoji, je přesunuto dál.

Nezávadné a ekologicky šetrné materiály jsou jednou z významných priorit CPH Shelter.
Interiér je většinou dořešen za použití organických materiálů, jako je dřevo bez nátěru. Dále poté obsahuje ventilační systém, kontrolující kvalitu vnitřního ovzduší. Může se pyšnit izolací pro celoroční bydlení, nízkoenergetickým provozem, ale také přípojkou vody, kanalizace, topení, či tepelným čerpadlem na bázi elektřiny.

Údržba této stavby je velmi nenáročná, neboť všechny použité materiály a konstrukční detaily jsou ponechány viditelné a přístupné.
Každá jednotka obsahuje kuchyň, obývací pokoj, ložnici a také praktický sklad. Obyvatelé budou mít rovněž přístup na střešní terasu s prostorem pro městské zahradničení.

Fotogalerie:

1
Ekologický dům v Malajsii Studentský projekt z kontejnerů