Trend kontejnerových domů válcuje svět. Jak už to ale bývá, některé země přijímají novinky pomaleji, některé rychleji. V dnešním článku se dozvíte něco málo o tom, jak se trendu daří v ohnivém Španělsku.

Bytová výstavba z kontejnerových domů ve Španělsku sklízí velmi kladnou odezvu. Oproti ostatním evropským zemím jsou Španělé napřed a my se od nich můžeme mnohému učit. Důvodem k stále rostoucí popularitě je finanční nenáročnost a modulární flexibilita. Několik zručných lidí se rozhodlo další z takových projektů převést do praxe a my vám o něm dnes povíme víc. Jistě vás příjemně překvapí, že náklady byly o 40% nižší, než je běžná cena na trhu.


Hledání inspirace
Denně přicházíme do kontaktu s různými podněty, které nás nějakým způsobem formují a inspirují. Jestliže se ale do něčeho chceme pustit, je dobré stanovit si hlavní cíl a inspirační prvky, které nás k němu dovedou. A úplně stejně je to i u kontejnerových staveb.

Hlavní inspirací k projektu, o kterém dnes mluvíme, bylo City of London a okolí Amsterdam Keetwonen. Konečné rozhodnutí padlo pro pět námořních kontejnerů, naskládaných na sebe kolmo. Výsledná obytná plocha činí 156 m2. Přízemí zahrnuje jídelnu, obývací pokoj, kuchyň, pokoj s koupelnou a malou šatnou, a navíc garáž o velikosti 16 m2. Horní patro přidává další dva pokoje s koupelnou a šatnou. Celková dosahuje 156 metrů čtverečních.

Stavební materiály
Jak už jsme vám v předchozích článcích naznačovali, největším úskalím kontejnerových domů a kontejnerových staveb obecně je problematika izolace. Ocelová stěny, ze kterých je přepravní kontejner složen neumí držet teplo. Z těchto důvodů byla vytvořena čtyři centimetry silná vrstva polystyrenu a sádrokartonu na vnitřní straně. Stěny byly poté vymalovány omítkou, tak jak ji známe.

Environmentální aspekt
Kontejnerové stavby znamenají velký krok po ekologické stránce, zvláště pak, když jsou opatřeny systémem pro sběr dešťové vody a tepelnými ohřívači pro solární energii.  A přesně tak je tomu i na této realizaci.
Udržitelnost a energetické úspory jsou součástí klíčové myšlenky projektu: výstavba bydlení minimalizuje odpad a spotřebu vody.
Jsou vám tyto myšlenky blízké? Chcete podpořit ekologické smýšlení v architektuře? Plánujete větší či menší stavbu? V tom případě nás kontaktujte, kdo ví, třeba kontejnerový dům bude i pro vás to pravé.

Fötogalerie:

Kontejnerový dům podle poslední módy Mini domek z kontejnerů na Costa Rice