Dnes se podíváme na projekt kontejnerové architektury, který spojuje dva zajímavé prvky současné společnosti. Prvním z nich je fakt, že bydlení je nákladné a málo dostupné. No řekněte, nemáme pravdu? Bytů je málo a když už nějaké jsou, jejich cena často šplhá až do nebes.
Druhým prvkem je nespoutaná kreativita mladých lidí, především studentů. Nebojí se vykročit ze své komfortní zóny a vrhnout se do věcí po hlavě.

Tento kreativní kontejnerový projekt bohužel ještě nenese přívlastek „český“, zamíříme za ním do Jihoafrické republiky do Johannesburgu. Častým problémem který se tu vyskytuje, je úbytek studentů z vysokých škol. Není to ale jejich leností, často jsou donuceni ekonomickou situací, protože si nemohou dovolit hradit nákladné ubytování. Jako opatření proti tomuto jevu vznikly, dámy a pánové, studentské koleje z kontejnerů, umístěné na vrcholu obilného sila.

Projekt nízkonákladového bydlení vznikl ve velkém měřítku – přepravních kontejnerů bylo použito šedesát tři kusů a byly navrstveny do vysokých sloupů, jeden na druhý. (Krásná ukázka bytelnosti a nosnosti kontejnerů v praxi). Milovníci elegance přivřou shovívavě oči, takhle kontejnerová stavba se nese v duchu surové industriálnosti, což se do staré průmyslové zástavby skvěle hodí. V podstatě barevné ošoupané ocelové bedny jako kuriózní čepice starého sila.

Proběhla rekonstrukce, některé kontejnery si vysloužily nový nátěr, většina absolvovala cestu mohutným jeřábem až do výšin a zde následné přišroubování.

Vnitřní prostory a jejich uspořádání mi bohužel zůstávají záhadou, fotky nic konkrétního neukazují. Ze zahraničních zdrojů to ale vypadá, že i samotné interiéry jsou poněkud neobvyklé. Společné ložnice, čítající celkem 375 lůžek, jsou kruhové. Zatímco společné prostory v horní části komplexu jsou úzké a s nízkými stropy.

Tak co myslíte, to se společnosti Cintiq povedlo, ne? Vzali byste znovu index a pustili se do víru vysokoškolského životu, na kolejích s úžasným výhledem? Trochu  nám to připomíná jednu naši starší studii. Budeme rádi za Váš názor, ať už na facebooku, nebo třeba zde v komentářích.

Fotografie: 

2
Kontejnerový dům v zajímavém úhlu Mrakodrap z přepravních kontejnerů