Pojďte zavzpomínat na školní léta. Na obyčejné, nudné budovy vzdělávacích ústavů. Dnes si totiž představíme něco naprosto odlišného, budovu sloužící univerzitě, která se pyšní moderností, vkusem a přepravními kontejnery. Připraveni? Jdeme na to.

Zamíříme do Hudson Valley, kde se poblíž zalesněné stráně rozkládá působivá černá budova. Na první pohled si divák všimne dvou pater a vzorku zvlněné oceli v exteriéru. Z některých úhlů může působit jako nedobytný kryt, to asi kvůli robustnosti použitých kontejnerů, ale nenechte se zmást. Stačí obejít budovu o kousek více a uvidíte četná okna, ba dokonce prosklenou stěnu. Interiéru zajišťují nejen kontakt s děním venku, ale také dostatek slunečního světla.

Vstupme a prohlédněme si, jak to vypadá pod kontejnerovými zdmi. Projekt z pera MB Architekts byl původně rodinným domem, ale pro naše dnešní účely byl modifikován a na ploše téměř 90 m2 tu mají studenti kvalitní zázemí. Prostory se omezily na trojici barev, černou v základním materiálu, čistě bílou na stěnách a hnědou na dřevěných plochách. Místnosti jsou vybaveny jednoduchým nábytkem v ryze minimalistickém stylu a kvalitním osvětlením, pro dlouhé studijní večery nad knihou. Další záměrem, kromě jakéhosi mini kampusu, je také místo setkání a prostor pro různé akce, ať už vzdělávací nebo volnočasové, umělecké či teambuildingové.

Nejen design a netradiční využití tu stojí za zmínku. Dostaňme se k informaci praktičtějšího rázu a tou je doba realizace. Vše se zvládlo za neuvěřitelného jeden a půl dne. Rychlost výstavby je jednou z nejoblíbenějších výhod kontejnerové architektury. O stavbě běžných rozměrů se bavíme v řádech týdnů a měsíců, což je rozdíl oproti minimálně roku při klasické zděné stavbě.
K dalším plusům patří určitě také finanční příznivost a v neposlední řadě ekologický aspekt, kterého si my osobně velice ceníme. Mnoho staveb se tvoří z kontejnerů, které byly již dříve používány – jejich využitím do stavby se recyklují a dostávají nový smysl, namísto zbytečného zavazení v přístavech. Zvolením již existující struktury také zabráníte nadvýrobě nového stavebního materiálu. Originalitu a nadčasový, moderní vzhled již necháme na posouzení pro Vás.
Pokud Vás kontejnerové domy zaujaly, přečtěte si více o jejich výhodách zde, nebo si jednu rovnou poptejte. Nezávazně Vám ji naceníme.

Fotogalerie: 

2
Kontejnerové apartmány v azurově modré Kontejnerový dům v Chille