Rádi se dobře najíte a u toho se pokocháte kontejnerovou architekturou? Výborně, dokonce nemusíte ani daleko. V srdci Prahy, na Florenci, vyrostla půvabná kontejnerová tržnice – celá v černém, jednoduchá, minimalistická a funkční. Podíváte se tam s námi?

Nebudeme otálet a přejdeme hned k číslům. Dvacet přepravních kontejnerů tvoří základ. Mezi jejich čtyřmi ocelovými stěnami najdete pobočky pražských restaurací a barů, zmrzlinárny i prodejní místa s módou či designovými výrobky. Sociální zařízení je řešeno taktéž kontejnerově, jeden pro dámy a jeden pro pány.

Se zázemím se urbanisti vyřádili. Kontejnery jsou seřazeny v zajímavém půdorysu, tvoří uličky a příjemná zákoutí. Areál je doplněný zelení a upraven tak, aby byl pobyt co nepříjemnější. Stánky spojuje napnutá plachta, nabízející svůj příjemný stín všem nákupčím i gurmánům. Pod ní nechybí dřevěné lavičky, jednoduché místo pro odpočinek i azyl k vychutnání zakoupených dobrot. Pokud na tržnici přicházíte najezení a bez nákupního ducha, třeba využijete jen zátiší k pozorování ruchu kolem kontejnerů.

Některé ze stánků mají svůj prostor využitý i směrem vzhůru, na kontejneru stojí prázdná konstrukce, s podlahou pobitou dřevěnými latěmi a posezením připraveným pro zákazníky.

Projekt Manifesto není prvním svého druhu, inspirace vzešla z londýnského projektu Boxpark a české realizace se ujala společnost reSITE. Umělecké produkce se dle iDnesu zhostila společnost Aerofilms. Tvůrci zdůrazňují, že jim šlo především o využití opuštěných prostor a přitáhnutí života do lokality sevřené mezi autobusovým a vlakovým nádražím. Ekonomický podtext je podle nich vedlejší, netouží po velkých ziscích. Manifesto si vydělává pouze na samotný provoz a to z nájmů od prodejců.

Posledních pár rad, než se vydáte do pražského kontejnerového srdce. Mějte na paměti, že s hotovostí nepochodíte. Manifesto samo o sobě říká, že je projektem budoucnosti, ve všech stáncích zaplatíte pouze bezhotovostně. Taktéž cigarety nechte doma, provozovatelé je z areálu vykázali. Zbytek pravidel pokryje slušné vychování, nic neobvyklého člověka nečeká.

Užijte si pobyt a dejte nám vědět, jak se Vám mezi kontejnery líbilo. Těšíme se na facebookovém profilu i v komentářích pod článkem.

Fotogalerie: 

5
Kontejnerový stánek Mei Mei Kontejnerová kavárna Roast RePublic