Na tomhle webu jste se již určitě přesvědčili, že z přepravních kontejnerů jde postavit prakticky cokoliv. Od kontejnerových stánků a kanceláří přes kontejnerové rodinné domy, až po obrovská veledíla nejmodernějších architektů. Dnešní článek bude o něčem trochu více netradičním, o něčem, co tu ještě nebylo.

Dámy a pánové, hausbót z kontejnerů!
Za tuto realizaci je zodpovědný Steve White, irské národnosti, který se profesně věnuje stavbám lodí. Jeho kontejnerový dům na vodě světlo světa uviděl díky projektu SnapSpace Solutions, který se zabývá právě kreativními stavbami z kontejnerů.

Zajímalo by Vás, proč sáhl White zrovna po stavbě z kontejnerů? Uvádí, že kontejnery jsou cenově dostupné, ekologické a navíc navržené tak, aby přečkaly jakýkoliv rozmar mořského prostředí.

Zamiřme tedy do Brooklinského přístavu, překonejme ostych a vstupme na pohupující se dřevěnou palubu. Pouhé dva přepravní kontejnery stačily, aby zde vzniklo pohodlné bydlení – dvě ložnice, obývací pokoj a kuchyně. To vše na ploše více jak 90 m2 velké.
Vnější plochy ze zvlněné oceli září červenou barvou, takže si každý může být jistý, že je v sebeplnějším přístavu nepřehlédne.

Interiér vypadá přátelsky a jednoduše – jako v klasickém zděném domku. Jediným (a dost patrným!) rozdílem je ale fakt, že z obývacího pokoje se nabízí působivý široký výhled na mořskou hladinu. Majitelé si dopřáli luxus vyhřívaných podlah, profesionálně vybavené a zařízené kuchyně, nebo třeba bambus jako podlahovou krytinu. Bydlet v kontejnerovém domku totiž neznamená slevit ze svých nároků na pohodlnost!

Největším oříškem pro stavitele bylo navrhnout ocelovou konstrukci plováku. Nakonec se dohodli na jakési obdobě člunu, připomínající krabici. Aby hausbót plaval na hladině, vyplnili plastové válce pěnou, která nepropouští slanou vodu a je dostatečně robustní, aby celou kontejnerovou stavbu udržela.

A co tedy s hausbótem teď, když už stojí? Pardon, když už plave? Manželé Whiteovi mají v plánu ho během roku obývat a na letní sezónu pronajímat. Dobrý byznys, nemyslíte?
Jestli se odhodláváte zapojit i Vy kontejnerovou stavbu do svého byznysu, dejte nám vědět!

Fotogalerie:

Kontejnerová rezidence u jezera Kontejnerová kancelářská budova s netradičním schodištěm