Kontejnerové domy ve svazích, na břehu řek nebo v tichých lesích jsou na našem webu na denním pořádku. Dnes pro Vás máme něco méně tradičního, kontejnerový dům, co se vznáší na vodě! …
No dobrá, přímo na vodě se jen tak sám nevznáší, ale daleko od pravdy nejsme. Základní deska domu je upravena do podoby pontonu a až na ní stojí připevněné kontejnery. Jedná se o kontejnerový hausbót.

(Pokud Vám je téma povědomé, nebojte se, rozum Vás nešálí. Jeden takový projekt jsme tu už měli, kdo článek přehlédl, může si o kontejnerové stavbě na vodě přečíst zde.)

Strůjcem celého projektu je portugalská firma nazvaná Friday. Jejich architektonické dílo nepatří k žádným drobečkům, ponton měří 6 metrů na šířku a od 10 do 18 metrů na délku (dle zvolené verze stavby). Dřevem pobitá deska na sobě nese celkem dva ocelové přepravní kontejnery.
Tvůrci mimo jiné sáhli po nízko nákladových materiálech a technologiích, snižující uhlíkovou stopu a energetické potřeby. Přímo v komplexu je také zabudován systém čištění vody přes rostliny.

Společnost Friday se nedržela jedné funkce stavby, ba právě naopak, ke svému produktu dala otevřené pole působnosti využití. Interiér je zařízen tak, aby vyhovoval všem možnostem. Plně vybavená kuchyně, teplené čerpadlo, zajišťující teplou vodu, generátor střídavého proudu, ale také přístupnou venkovní terasu na úrovni střechy, disponující grilem. (Také si představujete večer pod hvězdami a všude kolem tichou vodu?) Pro chladné dny nabízí kontejnerový hausbót vinný sklep a kamna na pelety, které hravě vyhřejí celý prostor.

Takže je to na Vás. Cítíte se na odpočinkový víkend, strávený na tichém jezeře? Plánujete party s přáteli, během které nechcete mít pevnou půdu pod nohama? Tvůrci také nabízejí možnost základního tábora pro outdorové aktivity na vodě. Jak příjemné, nemuset se vracet daleko do hotelu, ale zůstat přímo na vodě, kde jste celý den sportovali.

Pro dobrodruhy tu máme ještě třešničku na kontejnerovém domě. Hausbót v sobě skrývá i pomalou loď. Dva malé vnější motory jej mohou dát do pohybu až rychlostí 6 km/h. V praxi to znamená, že se můžete večer na jednom místě nalodit a ráno se probouzet někde jinde. Sen každého cestovatele, nemyslíte?

Fotogalerie: 

1
Útulná chata ze dvou přepravních kontejnerů Kontejnerový stánek na Times Square