Téměř každý den Vám píšeme článek, jak se přepravní kontejner proměnil na chatu, dům, bazén či stánek. Projekty jsou velké i malé, luxusní i nízkonákladové. Většina je jich ze světa ale již se nám daří realizovat svoje projekty pro vás. Ale dnes pro Vás máme něco, co tu ještě nebylo. Krok po kroku Vám ukážeme projekt, jak se přestavěl starý, použitý lodní kontejner na funkční samoobsluhu.

Původní konstrukce byla kompletně ponechána. Kontejnery jsou stavěny tak, aby vydržely extrémní podmínky na moři, stropy, stěny i podlaha jsou proto pevnou, stabilní jednotkou, které se se dá využít bez obav ze zhroucení. V našich realizacích se držíme pravidla že vždy když vyřežeme otvor vložíme na oba kraje vertikální výztuhu od podlahy ke stropu, abychom naším otvorem tuhost kontejneru zvýšili nikoli naopak. Kontejner se dále modifikuje tak, jak zní zadání klienta. Někdo si přeje velká okna, jiný vybourat celou stěnu. V této fázi se také zohledňuje budoucí klimatizace a zajištění cirkulace vzduchu.

U kontejnerových staveb obecně je dobré nepodcenit izolaci. Izolační materiálů je na výběr široká škála, stavař vám jistě rád poradí, který bude nejvhodnější. V případě této kontejnerové samoobsluhy to byla kosmická folie umístěná zevnitř. Zajistí tak komfort klienta v horkých dnech i v třeskutých mrazech.

Další volbou je poté už jedna estetická a to jaký materiál zvolit na přikrytí izolace. Nabízí se opět mnoho možností, OSB panely, sádrokartony, překližka, plastové panely, omítka, dřevo atd. Je na klientovi, co z výše uvedeného si vybere, nebo jestli sáhne po něčem alternativním. V kontejnerové architektuře se meze nekladou. Tak jako u každého domu poté nadchází rozhodování nad dalšími aspekty vzhledu, jako je podlahová krytina, řešení oken, barevná škála exteriéru a tak podobně.

Jak už jsem zmiňovala, robustnost a stabilita kontejnerů dovolují si vyhrát s prosklenými plochami. Přesně tak tomu je i u dnešního žlutého kontejnerového stánku, celá čelní stěna je tvořena prosklenými posuvnými dveřmi, které budou hrdě ukazovat zákazníkům, jaký sortiment dnes mohou nakoupit.

Závěrem už zbývá vybavit prostory vším, co ve své kontejnerové stavbě chcete mít. Je jedno, zda to bude samoobsluha, stánek s pivem nebo párky v rohlíku, nebo pojízdná kavárna. Kontejnerové stánky jsou ideálním řešením pro začínající podnikatelské projekty. Máte možnost nechat si nezávazně nacenit svou vlastní kontejnerový stánek nebo kontejnerový dům.

Fotogalerie:

2
Kontejnerový byt snů Multifunkční kontejnerová stavba v Soulu