Dnes pro Vás máme chuťovku. Doslova. Spojení přepravních kontejnerů a vysoké gastronomie si zamilujete. Někteří z Vás si možná zmínku o této stavbě vybaví již z dřívějších článků, ale tentokrát se na ni podíváme důkladněji.

Vypravíme se do malého městečka poblíž Bristolu, ve Velké Británii. Na nábřeží tu vyrostla působivá restaurace, s jejímž konceptem si tvůrci opravdu vyhráli. Hlavní myšlenka zní „moře“ a my Vám hned vysvětlíme proč.
Samotnou konstrukci stavby tvoří přepravní kontejnery v počtu 28. Jejich přiznaný vzhled, typická zvlněná ocel, připomíná pozorovateli výjevy z přístavů, kde takových kontejnerů vidíte nekonečné řady. Právě kontejnerová architektura ale pomáhá, aby se tento již používaný ocelový materiál recykloval a nekupil se v přístavech. Kusy kontejnerů, které nejsou markantně poškozeny, se podrobí drobným úpravám a v mžiku máte ekologický, robustní, levný stavební materiál do jakékoliv stavby.

Další prvkem, který podpořil výchozí koncept, je samotný tvar stavby. Nečekejte nudný čtvercový půdorys, s kontejnery to bývá daleko zajímavější. Jejich vrstvení, rotování a polohování dovoluje vytvořit zajímavé tvary a libovolné počty pater.
Designéři sáhli po tvaru lodi, neotřelý nápad doplnili rozsáhlými skleněnými plochami a naopak kontrastně celoocelovými kontejnery v interiéru. Líbí se Vám, nebo to není Váš kontejnerový šálek kávy?

Na závěr by se slušelo dodat ještě kontext celého projektu a také pohnutky majitelů. Restaurace, o které tu mluvíme, nese název Hall & Woodhouse. Nejedná se o nový podnik, jak by možná člověk u tak moderní stavby čekal, ale právě naopak. Restaurace se pyšní více jak 200 let dlouhou tradicí, přičemž první vaření svého piva datují již do roku 1777. Majitelé, kteří jsou již pět generací vzdáleni od svých předků zakladatelů, mluví o svém rozhodnutí pro kontejnerovou architekturu jako o velkém a převratném kroku a jako o něčem velmi speciálním. U značky, která vždy znamenala tradiční anglickou hospůdku, jim musíme dát za pravdu.
Místní radní se shoduje s ředitelem restaurace. Oba si pochvalují práci architekta a oceňují, že stavba vyzdvihuje námořnickou tradici a dědictví tohoto „marine“ stylu, které formovala právě blízkost moře. A jak se na tento projekt díváte Vy? Líbí se Vám?

Fotogalerie: 

Kontejnerová pop-up stage Kontejnerové apartmány v azurově modré