NEWARK – Tak právě v tomto městě plánuje skupina vývojářů postavit bydlení pro několik rodin, za pomoci 18 vyřazených přepravních kontejnerů. Doufají, že jejich projekt bude sloužit jako model pro rozvoj městského bydlení i v ostatních částech světa.

Tento plán, který je výsledkem společného úsilí společností Cor10 Concepts a Community Asset Preservation Corporation, je kritizovaný z jednoho prostého důvodu. Stavba má být totiž umístěna do jedné z nejstarších čtvrtí města, do Lincoln Parku. Pokrok však nelze zastavit a několik ocelových kontejnerů brzy zaplní prostor jinak nevyužívaných pozemků v Halsey Street.

Jednotlivé obytné jednotky budou každá vytvořena z pěti přepravních kontejnerů a další tři ještě vytvoří schodišťové prostory. Vývojáři očekávají, že náklady na vybudování mohou být až o 15% nižší, než pro dřevostavbu takových rozměrů. Každá jednotka bude obsahovat tři ložnice a dvě koupelny.

Zakladatel zmiňované firmy k této problematice sám dodává:
„Kontejnery jsou na realizace takových staveb využívány ve Washingtonu, Detroitu, Connecticutu. Já věřím, že náš projekt pomůže odstartovat kontejnerovou éru i pro New Yersey. Chceme poskytnout vzor, podle kterého budou moci být tyto konstrukce prováděny ve větším měřítku. Otevírají se nám nové možnosti, když můžeme využít tak pevného ocelového obalu.

Frederick Cooke, současný ředitel C+C Architecture, vysvětluje své kladné mínění o projektu: „Oslovuje mne z více důvodů, ale především asi kvůli mému zájmu o modulové systémy. A poté myšlenka využít něco, co by jinak jen zabíralo prostor v přístavních městech se mi zdá úžasná. Vyplatí se najít způsob jak takové věci znovu využít s prospěchem pro společnost.“
Poté ještě dodal: ,,Kontejnery jsou občas využívány jako kancelářské potřeby. My ale chceme ukázat, že jsou vhodné i na tradiční bydlení. Je mnoho obcí ve státě, kde bytové fondy zrovna neoplývají penězi a rádi přivítají ekonomičtější alternativu.“

Místo, kam má být stavba umístěna je hodně diskutovaným tématem, jak už jsem zmínila. Majitelé vybraného místa, nezisková organizace Asset Preservation Corporation, jsou naštěstí tímto nápadem nadšení stejně tak, jako my. Označují ho jako dobrou volbu, protože zmíněná oblast má uměleckou komunitu, která jistě ocení něco neotřelého, něco nového.
Ředitel rozvoje bydlení města Newark se připojuje se souhlasnými slovy: „Dojde k přidání další vrstvy rozmanitosti umění k té již existující. Hledáme kreativitu a vynalézavost. Je dobré začlenit různé materiály, barvy a vzory, tohle vše může čtvrť vylepšit.“

Fotogalerie:

Irská kontejnerová premiéra Kontejnerový dům z Oklahomy