Horké roční období v plném proudu, tak o čem jiném napsat článek, než o elegantní kontejnerové chatě na léto jako stvořené? Za kontejnerovým minidomem zamíříme do Austrálie.

Jak je na první pohled patrné – celá stavba vznikla z jednoho dvacetistopého HC přepravního kontejneru. Tvůrce sám dodává, že kontejnerovou architekturu volil pro její jednoduchost, zatímco postup u dřevostavby je náročnější, kontejner stačí jednoduše položit na pozemek, zaizolovat a už jen zvelebit k obrazu svému. Neodoláme nedodat, že kromě jednoduchosti mají kontejnery i svůj smysl ekologický (při použití opotřebovaných kontejnerů) a nízkonákladový.

Vznik nového obydlí s názvem Porta Pad Container Cabin si projdeme krok po kroku. Plánovaní je u tvorby minidomku zásadní. Je potřeba rozvrhnout prostor a soukromí pro všechny budoucí nájemníky, nezapomenout úložné prostory, sociální zařízení ani funkční kuchyň (pokud má dům sloužit k dlouhodobějšímu užívání.) Petar potřeboval ubytovat dva syny a sebe s manželkou – pro děti zvolili samostatná lůžka a sobě velkou rozkládací pohovku.

Dalším krokem je výběr kontejneru. Pokud se do mise pouštíte na vlastní pěst, doporučujeme dobře se informovat. Jestli saháte po opotřebovaném kontejneru, i přes svá léta a historii by neměl být výrazně poškozený (poškození zasahující funkčnost). Náš tvůrce si vybral, jak už zaznělo v úvodu, dvacetistopý HC kontejner.

Následuje kvalitní izolace – ať už kvůli letnímu horku nebo nízkým zimním teplotám, správně zaizolovat je nadmíru důležité. Na této položce se nevyplatí šetřit. Petar sáhl po klasické stříkané pěně, kterou následně obložil deskami.

Navazující úpravy by se daly zařadit do kategorie úpravy interiéru – volba podlah, designu a barvy stěn, vnitřního vybavení. Ve fotogalerii pod článkem můžete nahlédnout, jestli je minimalistická černá Váš šálek čaje.

Sluší se zmínit, že celý kontejnerový dům funguje tzv off the grid, tedy mimo síť. Solární panely na střeše pokrývají energetický provoz celé domácnosti, hospodaření s vodou probíhá ekologicky bez zbytečného plýtvání – dešťová voda je zachycena na střeše a dále využita jako šedá voda. Ve volbě toalety sáhli po biologickém záchodu, přínosem je například nulová spotřeba vody.

Tak co, inspirujete se cestou Petara a postavíte si vlastní kontejnerový dům? Nebo se necítíte a kontaktujete nás? Jsme dostupní na +420 774 613 944 nebo +420 777 916 775.

Více o dnešní realizaci najdete na instagramu https://www.instagram.com/portapad/.

Fotogalerie: 


15
Kontejnerová kavárna Roast RePublic Kontejnerový pop up bagel shop