Na našem webu čtete o tom, že kontejnerové domy ušetří Vás rozpočet a že kontejnerové stavby bývají ekologicky šetrné.
Podívejte se s námi na projekt, který obě tvrzení dokazuje!

Zamíříme za ním do Severní Ameriky, přesněji řečeno, za jedním mladým Kanaďanem, který se rozhodl jít proti proudu. Joseph Dupuis, autor této stavby, v sobě jednoho dne pocítil potřebu utéct z ruchu velkoměsta – no, ruku na srdce, kdo to neznáme, že? Joseph myšlenku ovšem nezahodil, a naopak ji dotáhl k dokonalosti.

V tiché přírodě kanadských lesů, asi 35 km od města, vybudoval útulné bydlení. Jelikož pracuje jako inženýr obnovitelných zdrojů, ekologické myšlenky mu nebyly cizí – a tak sáhl po stavbě z přepravních kontejnerů.
Použitím tří 20stopých kontejnerů získal obytnou plochu zhruba 33 m2, což mu stačilo, aby zde vytvořil pohodlný domov. V interiéru zavládla, troufnu si říct, typicky mužská jednoduchost. Vše je na svém místě, nic nenajdete zbytečně, ale výsledek je překrásný, nemyslíte?


Autor ukázal, že stavět kontejnerovou architekturu neznamená vzdávat se svého pohodlí. Svůj každodenní luxus si dopřál, ale pomocí ekologických metod. Sluneční panely na střeše generují dostatek energie pro provoz jeho dílny vedle domu, kachlová kamna zase vytopí celý dům i během mrazivé zimy. (Funguje dokonce i podlahové vytápění!) Přívod vody pro sprchu i dřez byl sice zařízen, ale vodu čerpá ze sousední přípojky.

Celý tento kontejnerový dům, nebo spíše chata, vznikla za velmi nízkých nákladů, jak jsem avizovala na začátku. Základní částka byla nákup kontejnerů za cca 64 000Kč, přičemž další práce a výdaje zaokrouhlily výslednou částku na 500 000Kč.
Dle autorových slov to třemi přepravními kontejnery ještě nekončí. Dodatečně přidal dva další kontejnery jako svou dílnu a plánuje ještě malý přírůstek – horní patro svého domu. Střecha prý bude prosklená, aby šly pozorovat hvězdy.

Teď se dá přát štěstí a čekat, než si Dupuis svůj ideální dům dokončí. Nebo také můžete udělat krok a začít s námi stavět svůj vlastní sen o bydlení! Tak co, jdete do toho?

Fotogalerie: 

4
Kontejnerová kavárnička z Itálie Japonská kancelář z kontejnerů