Domy z přepravních kontejnerů už nejsou úplnou novinkou na světovém trhu. Čím dál více architektů a jejich klientů si volí právě kontejnerovou variantu, neboť jsou si vědomi všech možných výhod. Přidáte se také?

Projekt, o kterém se dnes dozvíte, více stojí v Corbobě, Argentina. Navrhl jej José Schreiber Arquitecto , čím vytvořil 195 m2 obytné plochy. Základ domu tvoří dvě ocelové nádoby, přepravní kontejnery, složené do tvaru písmene L.

Tato stavba je manifestem technologické inovace, rychlosti práce a jednoduchosti stavebních materiálů. Dostatečně uspokojivá odpověď na otázku po technické, estetické a funkční domácnosti. Projekt byl dokončen v roce 2014, kdy se budova stala plně funkční rezidencí.

Architekt použil polyuretanovou pěnu pro interiér, malované stropy s latexem a stěny lemované sádrokartonovými deskami, perfektně kryjící veškeré technické instalace. Přízemí je spíše techničtějšího ražení, najdete zde hlavní vchod, kuchyni, spíž, prádelnu, koupelnu, dílnu a sklad. První patro pak tvoří soukromý prostor, a to ložnice a koupelna.

Stěny směrem na jih a západ jsou kryté, což poskytuje dostatek soukromí obyvatelům. Vnitřní prostory mají výhled do vnitřního atria, skrze velká okna a prosklené stěny. Vzniká tak příjemné propojení s přírodou okolo. Černá, bílá a červená barva byly vybrány, aby podtrhly moderní charakter stavby a jeho celkovou jednoduchost. Leštěné betonové podlahy jsou neotřelým prvkem, kloubícím industriální s minimalistickým.

Inspirující, nemyslíte?

Každý trend ale s sebou nese jistá rizika, na která je dobré dát si pozor. V tomto případě to jsou místní normy a předpisy, které mohou vašemu ocelovému domu snů ztěžovat existenci. Dále potom odborníci doporučují pečlivý výběr kontejneru, neměl by být poškozen. Vyplatí se zamyslet se nad vhodnou velikostí kontejneru, případně nad finálním složením „skládačky“, bude-li váš domov z více kontejnerů. Taktéž nějaký čas vezme dobře se zamyslet nad izolací a vzduchotechnikou.

Nejvhodnější a nejjednodušší variantou tedy bude najít si dobrého dodavatele, který své práci rozumí a žádná z tradičních (či netradičních!) „komplikací“ ho nezarazí.

Fotogalerie:

Tyrkysová pro přepravní kontejner Kontejnerové kanceláře s rychlým přesunem