Co si vybavíte, když se řekne japonská architektura?
Jestli to bylo jednoduchá, minimalistická a černobílá tak jste na dobré stopě. Projekt, který Vám dnes představíme je přesně takový a navíc ještě kontejnerový.

Zamíříme za ním do Tokia, hlavní japonské metropole. Na rohové parcele jedné z všedních ulic předměstí Torigoe tu vyrostlo něco nevšedního. Není se čemu divit, práce se ujali zkušení architekti z firmy Tomokazu Hayakawa Architekts. V portfoliu mají nemálo zajímavých staveb, takže o nich jistě na tomto webu ještě uslyšíte.
Pojďme ale zpět k této realizaci. Zadávající klient si přál mít zde malou kancelář a jeho manželka chtěla prostory pro malou galerii.
Architekti se rozhodli v zakázce spojit příjemné s užitečným, což vyústilo v kontejnerovou stavbu. Důvodem bylo dlouhodobé přání odstraňovat z přístavů nadbytek použitých přepravních kontejnerů.

Když si prohlédnete fotky, jistě mi dáte za pravdu, že využití kontejnerů je bezesporu hlavní triumfem –neobvykle vyřešený půdorys z kontejnerů vypadá skvěle. Spodní patro tvoří 40stopý kontejner, rozříznutý na poloviny –  v přízemí tím vznikly dvě oddělené místnosti. Využívány jsou v současnosti jako zmiňovaná galerie. Do horního patra, tedy druhého kontejneru, se vstupuje přes vnější schodiště a najdeme tu klientovu kancelář. Celý prostor měří zhruba 36 ma vznikl během dvou měsíců.

Architekti se také postarali, aby budova dobře komunikovala s okolím a to díky otevřenému konceptu a chybějícím bočním stěnám. Na straně štítu jde totiž ocelový poklop otevřít směrem ven – ať už kvůli pohodlnému vstupu návštěvníků galerie, nebo jako klidná pozorovatelna přemýšlejícího člověka, hodnotím výsledek jako velice působivý.

Poslední příjemnou informací je fakt, že celá tato kontejnerová stavba je odolná proti zemětřesení, což se v takových zeměpisných polohách vyplatí.

Tak co, posunete i Vy svou kancelář na vyšší level ekologie, kreativity a stylu pomocí přepravních kontejnerů?

Fotogalerie: 

Kontejnerová chata Kontejnerový dům s výhledem do krajiny