Začít podnikat je velké rozhodnutí. Spousta lidí má ale strach z počátečních nákladů a investic. Co s tím tedy? Kontejnerová architektura má působivou a estetickou odpověď!

Namísto shánění prostorů k pronájmu nebo dokonce jejich koupě můžete investovat do přepravního kontejneru. Ceny jsou nízké zvláště u kontejnerů se štítkem „recyklovaný“, tedy už kdysi použitý a vracející se ke službě. Nejen, že uděláte něco pro životní prostředí, ale také ušetříte na nákladech.

Další výhodou je variabilita umístění. Rozhodnout, kam své podnikání postavit a jestli se právě ono vybrané místo vyplatí, jestli bude dost navštěvované a lukrativní, může být těžké. Kontejnerům se proto často ponechává jejich mobilita, díky připevnění malých kol se tak projekt stane přizpůsobivým. Potřebujete změnit lokalitu kvůli změněnému pohybu osob? Potřebujete se svým projektem stihnout více události po sobě? Není problém.

Dost bylo teoretického úvodu, pusťme se do dnešního projektu. Asi si domyslíte, že hlavní roli v něm hraje ocelový přepravní kontejner. Upravený byl pro gastronomické účely, takže si na něm smlsnou nejen vyznavači dlouhodobě udržitelné architektury, ale i gurmáni.

Dámy a pánové, jedna struktura z přepravního kontejneru v černé barvě, jedna oblíbená italská restaurace. Hrdě nese název Porchetta, černá písmena to hlásají světu z bílé venkovní markýzy.
Přes noc byste si nevšimli ničeho nezvyklého, restaurace vypadá jako běžný přepravní kontejner. Tiše leží a odpočívá, ale východem slunce otvírá svá okna a stává se z ní oblíbené místo k jídlu. Lidé oceňují především otevřený koncept, netradičnost a nevázanost. V druhé řadě poté pohodlný azyl, ve kterém si mohou oddechnout a u konzumace italských specialit pozorovat ruch ulice.

Líbilo by se Vám, posadit se na vysokou židli, zpoza baru dostávat jednu pochutinu za druhou, pohupovat nohama a dívat se, jak ostatní lidé proudí? Chvíle na zamyšlenou a ještě něco málo o původu kontejnerové realizace.

Projekt je z dílny společnosti Muv Box, dlouhodobě se specializující na přeměny přepravních kontejnerů na sezónní kiosky a restaurace. Muv Box se nebojí sáhnout po spojencích, tentokrát to byli Guillaume Noiseux a Guillaume Sasseville – s jejich pomocí vznikla právě popisovaná Porchetta, kterou najdete v Montrealu. Sami autoři dodávají, že se jim líbí, jak se obyčejný přepravní kontejner, kterých vidíte v přístavech kvanta, mění v něco nového a užitečného.

Sdílíte takové myšlenky? Řekněte nám o tom na facebooku, budeme rádi za Váš názor. Kdybyste měli jakýkoliv dotaz o kontejnerových stavbách, napište nám své otázky do zpráv, rádi Vám cokoliv objasníme.

Fotogalerie:  

Mrakodrap z přepravních kontejnerů Kontejnerový dům nad zemí