FAQ – často kladené dotazy

Když pročítáte tento web a honí se Vám hlavou otázky? Odpovědi se většinou skrývají v našich textech, ale pro přehlednost a pohodlí Vám nejčastější otázky s odpověďmi shrneme nyní.

 Co to je kontejnerový dům?

Kontejnerové domy jsou takové domy, na jejichž hrubou stavbu byly použity přepravní kontejnery. Nezáleží na tom, jestli jsou kontejnery nové nebo používané – jediné, co je důležité, je fakt, že přepravní kontejner využijete k vybudování jádra domu.

Cena kontejnerového domu?

Jak už jsme v některých článcích zmiňovali, jedním z hlavních důvodů, proč lidé volí kontejnerovou architekturu je jejich představa, že obrovsky ušetří. Takže odpověď na tuto otázku zní: při rozumném využití kontejnerů lze ušetřit na celkové realizaci až desítky procent oproti klasickému zděnému domu nebo dřevostavbě. Opravdové a markantnější výhody kontejnerových domů my vidíme jinde.
Vše je ale velmi individuální, nebojte se proto napsat si o cenovou nabídku.

Zvládnu si vytvořit kontejnerové bydlení sám?

Česko je národ kutilů a jistě tato otázka napadla nejednoho z Vás. Ano, kontejnerový dům je opravdu možné vytvořit si pouhou svépomocí.
Doporučujeme ovšem alespoň trochu hlubší znalost technických záležitostí a kontejnerové problematiky. Není od věci, mít kontakt na odborníka, který Vám v případě vzniku problémů rád poradí či vypomůže. My s požadavkem, jen kontejnery dovést (případně začít s pracemi) a ponechat rodinného kutila si „hrát“, nemáme problém.
Jen je potřeba počítat s naším požadavkem na ošetření záruky, abychom nebyli později popotahování za chyby klienta. To je ale maličkost, pokud chcete jít touto cestou, směle vpřed, z naší strany není problém!

Jak mohu izolovat přepravní kontejnery?

Izolace je jedním z nejdůležitějších aspektů stavby a není radno ji podcenit, protože nejhorší scénář může být vymrznutá domácnost a v létě zase přehřátá. Možností, jak dobře izolovat kontejnerové domy je několik – expanzní pěna, vata, termofolie, polystyren a kombinace všech zmíněných. Můžete izolovat kontejner z venku nebo zevnitř, ale obecně platí jedno pravidlo: musíte posunout kondenzační bod mimo kontejner – ideálně do izolace. Podrobný článek o veškerých možnostech a zákonitostech kontejnerových izolací pro Vás připravujeme.

Jak dlouho vydrží kontejnerový dům?

Každá věc na světě má svou dobu trvanlivosti a kontejnerový dům není výjimkou. Přepravní kontejnery jsou designovány pro drsné podmínky námořní přepravy na 30 let životnosti. Pokud zvolíte použitý kontejner, řekněme v půlce jeho cyklu, a kvalitně ho ošetříte a zateplíte, získáte těchto 30 let zpět. Dá se tedy očekávat, že nejméně 30 let bude vše bez nejmenších problémů. Poté mohou začít nastupovat komplikace, pouze za předpokladu že současná úprava byla provedena neodborně. Nejběžnější komplikací je koroze vlivem špatného rosného bodu, způsobená nekvalitní izolací.

Je kontejnerový dům vhodný i pro naše podnebí?

Když nakouknete do naší rubriky „Realizace ze světa“ tak zjistíte, že kontejnerové domy stojí napříč světem, od chladné Kanady po rovníkovou Asii. Pokud se nepodcení dostatečná izolace a klimatizace, může kontejnerový dům stát prakticky kdekoliv.

Kde mohou nakoupit přepravní kontejnery?

Obecně se doporučuje najít si kontakt na místní přepravní společnost, která kontejnery prodává. U nás je jich hned několik. Jejich cenová nabídka a pestrost kontejnerů je ale velmi proměnná. Pokud si netroufáte pustit se do takových obchodních transakcí na vlastní pěst, rádi Vám pomůžeme, nebo to vyřešíme za Vás. Kontejnery na naše kontejnerové stavby odebíráme od více dodavatelů dle aktuální nabídky a jsme vám schopni doporučit vhodného dodavatele.

Který typ přepravních kontejnerů mohu použít ke stavbě?

Zkušenější ze čtenářů již vědí, že je více typů přepravních kontejnerů. Pokud si nejste jisti, pročtěte náš starší článek na toto téma, máme totiž spoustu různých typů přepravních kontejnerů. Nejčastěji bývají využívány kontejnery o velikosti 20 nebo 40 stop, přičemž se samozřejmě nabízí možnost kombinovat či jinak upravovat. Kreativitě se meze nekladou, jedinou podmínku, kterou bychom na přepravní kontejnery vztáhli, je nutnost vždy kontejner před koupí osobně vidět.

Jak je to u kontejnerových domů se stavebním povolením?

Obecně stavební povolení nebudete potřebovat. bude vám stačit ohláška protože ve Stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. ve znění 2013 v § 103 se říká že ohlášení postačí u staveb:

1. Stavby pro bydlení a pro rekreaci do 150 m² zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.
2. Změny staveb, kdy se nepřekročí parametry z předchozího bodu (přístavby, nástavby rodinného domku)
3. Stavební úpravy pro změny v užívání části stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled a nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí. Například stavební úpravy bytu bez zasahování do nosných stěn.
4. Opěrné zdi do výšky 1 m, které hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a s veřejným prostranstvím.

Asi není potřeba dodávat, že do prvního bodu se vejde asi drtivá většina realizací kontejnerových domů, ale přesto s naším projektem vždy raději zajděte na Váš stavební úřad a ujistěte se, že ouřada se po Vás nebude vozit dodatečně.

Lze kontejnerový dům financovat pomocí hypotéky či stavebního spoření?

Ano a ano, i když stavební spoření bych doporučil spíš na menší částky (každý lepší finanční poradce Vám rád vysvětlí proč). Podařilo se nám přípravou prvních realizacemi velmi rychle otrkat většinu bank u nás a připravujeme pro vás článek speciálně na toto téma. Už teď Vám ale prozradím, že trojice Raiffeisen Bank , KB a Česká Spořitelna to umí. Zpravidla trvají na pevném spojení se zemí pomocí betonového pásu, desky nebo betonových pilotů (patek), což není problém – takže ano, kontejnerový dům lze snadno financovat pomocí hypotéky.
V případě dotazu se klidně obraťte na našeho hypotečního specialistu, který vám rád poradí s celým procesem.

 

Věříme, že Vám otázky a odpovědi pomohli.
Pokud však některý Váš otazník zůstal nezodpovězen, napište nám, prosím, a my vynaložíme síly, abychom Vám poskytli co nejlepší odpověď.