Kontejnerový dvoupatrový dům o rozloze 190 m2 ve tvaru písmene „L“ s obývacím pokojem, kuchyní, koupelnou v přízemí, prvním patře je situována pracovna, znovu koupelna a hlavní ložnice s vestavěnými skříněmi. V přízemí je dále plocha pro návštěvy (s malým obývacím pokojem a dvěma ložnicemi a s koupelnou pro hosty) umístěná na druhé straně „L“. Umístěná je tak, aby umožňovala určitou nezávislost mezi jednotlivými zónami.  Umožňuje tak nejen zachovat soukromí majitelů domu a případným hostům, ale i  lepší kontrolu spotřeby energie mezi jednotlivými částmi domu.
dvoupatrovy-kontejnerovy-dum-mexiko-4

Dům organizován do tvaru „L“ nastavuje „hlavní tvář“ na jižní stranu s krásným výhledem do údolí a na nedaleké hory. Orientace na jih zajišťuje dostatek příjmu přímého slunečního svitu a tepla i v zimě, kdy slunce ohřívá hlavní vnější fasádu. ( Takový luxus nám české zimní sluníčko bohužel nenabídne).
dvoupatrovy-kontejnerovy-dum-mexiko-7
Vzhledem k umístění pozemku v nadmořské výšce 1100 metrů, jsou zde i na Mexické poměry velmi chladné zimy. Sluncem ohřívaná fasáda kontejneru by tedy nestačila a je doplněna o  ekologické vytápění biomasou.
dvoupatrovy-kontejnerovy-dum-mexiko-11

V budoucnu počítá majitel s tím, že kontejnery poroste bujná vegetace a vytvoří tak přirozenou „zelenou kůži“, která bude chránit kontejnerový dům před horkem v létě. Také organizace dveří a oken v tomto prostoru „L“ umožňuje osvěžující přirozené křížové větrání. Vnitřní izolace jsou z celulózy pocházející z recyklovaného novinového papíru a korku, v některých místech místech domu je použit sádrokarton s organickým složením.

dvoupatrovy-kontejnerovy-dum-mexiko-13
Konstrukční systém využívající přepravní kontejnery výrazně omezil náklady na dopravu a znečištění přímo na místě stavby. Modulární kontejnerový systém umožňuje kompletní realizaci domu a také  rychlou a konzistentní expanzi v případě, že se prostorové nároky klientů průběhu času budou měnit.
dvoupatrovy-kontejnerovy-dum-mexiko-2

Použité recyklované a ekologicky čisté materiály:

  • Použité přepravní kontejnery „40 ‚High Cube“ pro hrubou stavbu domu.
  • Celulóza – recyklovaný novinový papír pro vnitřní izolace./li>
  • Desky z recyklovaných celulózových vláken a sádry pro vytváření vnitřních stěn.
  • Recyklované pozinkované ocelové profily pro vnitřní stěny.
  • Přírodní korek – ekologická izolace pod kontejnery.
  • Zbytky použitých přepravních kontejnerů pro obvodové stěny a vchodové dveře.
  • Eco barvy.
  • Sanitární armatury z recyklovaných pet lahví.
  • V domě je použito 70% (měřeno podle hmotnosti) recyklovaných nebo opětovně použitých materiálů.

dvoupatrovy-kontejnerovy-dum-mexiko-12

Tento 190m² prostor má prodejní cenu 140.000 €  (při dnešním kurzu 3.7 milionu korun) s tím, že jej do budoucna snadno může majitel rozšířit o dalších 30m²  v případě potřeby.

Kompletní fotogalerie:

Zdroj: Plataforma Architectura

Kontejnerový dům pro starého mládence Kancelář a byt v jednom