Kodaňská firma, Lendager Group, nedávno dokončila dlouho očekávaný projekt „Upcycle house“ (v překladu recyklovaný dům).
Najdete jej v Nyborgu, Dánsko a je opravdu světovou raritou. Tvoří ho 129 m2 obytné plochy, z nichž každý centimetr materiálu už byl někdy použit. Jednoduše řečeno, vše je z recyklovaných materiálů.

Lendager Group spolupracovala s Realdania Byg Foundation, a za cíl si stanovili zjistit, jak moc je možné snížit stopu CO2, budou-li využity jen recyklované látky.

Architekti své fantazii meze nekladli, využili stavebními materiály z rozsáhlé palety zdrojů.
Nosná základna domova je vyrobena ze dvou prefabrikovaných lodních kontejnerů. Ty jsou izolovány na vnější straně, což pomáhá skrýt jejich strukturální rámec.
Střecha a vnější plášť jsou vyrobeny z trapézových profilových listů recyklovaných hliníkových plechovek. Fasádní panely jsou vyrobeny z již použitého recyklovaného papíru. (Ten byl do současné podoby přetvořen silným stiskem a teplenou úpravou).
Originální podlahu v kuchyni ocení každý milovník přípitků. Seskládána je z korků od šampaňského! Koupelna s ekologickými materiály není pozadu, obklady zde tvoří recyklované sklo. Stěny a podlahy zbytku domu tvoří „OSB desky“, lisovaná dřevotříska z různých výrobních závodů.

Jedním z dalších plánů byla i energetická nenáročnost domova; pečlivě promyšlena byla orientace, teplotní zóny, přirozené optimalizace světlo, stínování a přirozené větrání.

Vzhledem k obrovskému využití „opotřebovaných materiálů“ byste možná mohli očekávat jistou ošuntělost této stavby. Opak je pravdou! Vznikl stylový, moderní design, plný nekonvenčních prvků a působivých kombinací. Jestli nevěříte, podívejte se do fotogalerie pod článkem.
Dispozice domu nabízí velký obývací prostor, spojený s prostornou kuchyní, čtyři ložnice, koupelnu a technickou místnost. Venkovní prostor zabírá velký skleník, těsně u kuchyně a velká terasa orientovaná na jih, což znamená pohodlné slunění od jara do podzimu.

Upcycle House je cenově dostupný rodinný dům, který poskytuje významné snížení emisí. Anders Lendager, zakladatel a majitel společnosti  Lendager Group, vysvětluje potenciální dopad projektu na budoucí stavební kódy: „Původně jsme si mysleli, že snížení o 65% CO2 bude nereálné, ale když došlo na praxi, byli jsme všichni překvapeni. Pokles emisí spojených s výstavbou byl 86%! Udivuje nás, že v dnešní době se tohoto poznatku nikdo nechytil a takový postup není zahrnut do běžné práce architekta. Věříme však, že v blízké budoucnosti tomu bude jinak.“

Fotogalerie:

Kontejnerový dům v horách Kontejnerový dům hluboko v lesích